środa, 15 czerwca 2011

Arbuz - niskokaloryczny i zdrowy



Arbuz, a w zasadzie kawon, należy do rodziny dyniowatych.
Owoce ma wielkie a i znaczenie zdrowotne wcale nie małe.

W arbuzie, jak i w innych dyniowatych znajduje się fitosteryna (sitosterol) normalizuje poziom cholesterolu we krwi.
Pomaga mu w tym zawartość substancji balastowych.

Większość odmian arbuza bogata jest w kolejną zdrową substancję bioaktywną, jaką jest likopen. Pomaga on walczyć z rakiem, gdyż jest neutralizatorem wolnych rodników.

Miąższ kawona zawiera cukry takie jak sacharoza, glukoza i fruktoza. Znajdują się w nich pektyny i celuloza (wspomniane substancje balastowe) oraz kwasy owocowe (jabłkowy i cytrynowy).

 Z witamin odnajdziemy tu głównie, w niewielkich ilościach, witaminę PP, B1, B2, C, E prowitaminę A oraz kwas foliowy. Owoc zawiera także potas, oraz niewielkie ilości wapnia, fosforu i magnezu. Jest niskokaloryczny.

Nasiona, zawierające tłuszcz, są również jadalne, pozyskuje się z nich całkiem smaczny olej.
Arbuzy doskonale gaszą pragnienie, zawierają przecież dużo wody. Wykazują działanie moczopędne, korzystnie działają na nerki i przy niektórych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

wtorek, 14 czerwca 2011

Złote zęby kukurydzy- źródło antyrakowego selenu


Kukurydza
 
Ziarna kukurydzy to z pewnością "złoto" Ameryki. Kolby kukurydzy znajdowano już na ok. 2500 lat przed nasza erą (niektóre źródła podają datę 6000 lat p.n.e.)- o czymś to świadczy-o czym?.

Kukurydza jest bardzo wartościową rośliną, nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt.
Ziarno zawiera cenne białko, tłuszcze, celulozę i węglowodany (nawet 70%). To prawdziwa bomba witaminowa- znajdziemy tu witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12), witaminę E, C, D, K3, prowitaminę A.

 Nie brakuje też cennych minerałów- ziarno obfituje w związki fosforu, potasu, żelaza, miedzi i niklu a także odnajdziemy w kukurydzy selen, cynk, kobalt, jod i bor. Z mikroelementów warta uwagi jest zawartość selenu, który jest substancja antyrakową.

Kolba kryje w sobie cenne kwasy tłuszczowe- wielonienasycone, jednonienasycone a także trochę nasyconych.

Gotowane kolby kukurydzy są przysmakiem w wielu krajach. Ziarno doskonałe jest na mąkę ( nie zawiera glutenu),kaszę, płatki. Otrzymuje się z niego olej kukurydziany, który znacznie obniża poziom cholesterolu we krwi, zawiera między innymi wolne kwasy tłuszczowe.

Płatki kukurydziane mniej zdrowe albo wcale...
 
Jeśli chodzi o popularne płatki kukurydziane- to należy pamiętać, że jest to produkt przetworzony i nie zawiera już tylu cennych składników co samo ziarno. Zawierają ponadto składniki dodatkowe takie jak cukier, sól. Znacznie zdrowsze są chlebki czy inne pieczywo z udziałem mąki kukurydzianej.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

wtorek, 7 czerwca 2011

Czy owoce oliwki są tłuste?



Oliwka europejska króluje w wielu państwach naszego kontynentu, głównie w obszarze śródziemnomorskim.

Owoc ten, jest dość charakterystyczny- jego owocnia jest tłusta, soczysta i mięsista. Oliwki są uprawiane już od bardzo dawna a pozyskana z nich oliwa używana była nie tylko w celach kosmetycznych (namaszczenie ciała) ale także do oświetlenia.

Owoce oliwki jada się świeże bądź solone, można je konserwować czy marynować, jednak wiąże się to z pewną stratą cennych związków. Oliwki zielone i czarne pochodzą z tego samego drzewka, kolor ich uwarunkowany jest od stopnia dojrzałości. Zielone, są mniej dojrzałe, stąd bardziej gorzkawe.

W zależności od stopnia dojrzałości, oliwki zawierają nawet ponad 65% tłuszczu. Tłuszcz ten- oliwa, może być różnej kategorii- najlepszy uzyskuje się przez tłoczenie "na zimno". Oliwa jest niezwykle cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie jednonienasyconych.

Zawiera także witaminę E- która jest przeciwutleniaczem. Same owoce zawierają ponadto odrobinę witamin i związków mineralnych- ale właśnie oliwa jest w nich najcenniejsza. O kwasach tłuszczowych i ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie można przeczytać tutaj

Zastosowanie oliwy jest dość szerokie. Jej spożywanie korzystnie wpływa przy nieżycie żołądka, kamicy żółciowej, wrzodach.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Jeżyna i kwas elagowy


Jeżyna 
 Owocuje końcem lata ale zaczyna kwitnienie w okolicach czerwca. Owoce tego krzewu są na prawdę warte uwagi. Sam gatunek rośliny jest dość liczny i dzieli się na wiele podgatunków i odmian.
Owoc jeżyny obfituje w cukry, kwasy organiczne ( cytrynowy, jabłkowy) pektyny, śluzy.

 Zawierają bardzo cenny składnik- glikozydy antocyjanowe oraz kwas elagowy, które są związkami działającymi antyrakowo.

 Zarówno flawony, antocyjany i kwas elagowy doskonale wzmacniają pracę serca.

Miąższ bogaty jest w witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę A. Nie brakuje tu soli mineralnych- w owocach obecne są związki magnezu, potasu, żelaza, wapnia, miedzi oraz rzadkiego manganu.

Dojrzałe owoce zbiera się wraz z dnem kwitowym ( w odróżnieniu od np.malin) gdy mają granatowo- czarny kolor.

Czy sok z jeżyn jest zdrowy?

Sok z owoców wykazuje różnorodne działanie- wykazuje korzystne działanie przy klimakterium, działa lekko uspokajająco. Przetworzone owoce, choć bardzo smaczne nie są już tak zdrowe.

Cenna częścią rośliny są także liście jeżyny. Zawierają one przede wszystkim garbniki, pektyny, flawonoidy oraz sole mineralne i witaminy. Wykazują działanie przeciwbiegunkowe, ściągające, moczopędne oraz bakteriobójcze. Suszone liście są bardzo fajnym dodatkiem do mieszanek herbat ziołowych.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

poniedziałek, 6 czerwca 2011

Agrest - "włochaty" owoc pełen zdrowia


Agrest znany i nieznany...

Uprawny i dziki agrest jest znany nie tylko w Europie. Owoce mogą mieć różny kształt- kulisty, gruszkowaty, owalny. Nie zawsze są owłosione a ich barwa w zależności od odmiany może być biaława, żółta, zielona a nawet różowo-fioletowa.

Najsmaczniejsze są owoce dojrzałe w słońcu, są wówczas bardziej słodkie. W owocach, oprócz sporej ilości jadalnych pestek, znajdziemy sporo substancji czynnych. Agrest zawiera cukry proste (fruktoza, glukoza oraz sacharoza), pektyny, błonnik, kwasy organiczne ( głównie
cytrynowy ale też winny i jabłkowy).

Te niepozorce owoce są bogate w witaminy- zawierają duże ilości witaminy A, ale także witaminę C, B1, P. Obfitują w składniki mineralne- fosfor, potas, wapń, żelazo, miedź, magnez i sód.

Skórka agrestu jest dość twarda, przez co ciężko strawna- należy dobrze ją rozgryzać.
Medycyna naturalna korzysta z dobroci agrestu- owoce mają działanie moczopędne, lekko przeczyszczające, obniżają też gorączkę i działają żółciopędnie.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

piątek, 3 czerwca 2011

Na co dobre są gruszki?



Grusza uprawiana była około 1000 lat przed naszą erą. Dzisiejsze gatunki różnią się nie tylko smakiem ale także wyglądem- jest ich na prawdę sporo.

Soczyste owoce zawierają nawet 80 % wody. Bogate są w cukry ( głównie gronowy), garbniki, kwasy owocowe (jabłkowy, cytrynowy), celulozę, pektyny.
 Udział poszczególnych składników zależy od odmiany i dojrzałości owocu, dla przykładu, odmiany deserowe zawierają poniżej procenta garbników, natomiast odmiany dzikie, mają ich nawet 20%.

 Z witamin gruszki zawierają przede wszystkim A, B1, B2 oraz odrobinę witaminy C, ale nie brak też pozostałych witamin, np. K, B5.
Na uwagę zasługuje duża zawartość potasu, przy niskim udziale sodu i chloru. Dzięki temu, gruszki stosuje się w diecie bezsolnej i niskosolnej.
Owoce zawierają także fosfor, magnez , wapń, żelazo, cynk, jod i miedź a nawet bor ( w śladowych ilościach, podobnie jak jod).

Gruszka jest przeciwgorączkowa..

W medycynie naturalnej, gruszki stosuje się w celu obniżenia gorączki, mają też korzystny wpływ na perystaltykę jelit i działanie układu nerwowego.Wykazują lekkie działanie moczopędne, przez co bywają pomocne w schorzeniach układu moczowego.

Najbardziej aromatyczne i smaczne są surowe owoce, które czasem muszą się "uleżeć" by nabrać lepszego, bardziej słodkiego smaku. Można je tez przetworzyć, gotowane czy też duszone gruszki będą najlepsze dla osób o zbyt wrażliwych żołądkach.
Osobiście najbardziej lubię odmiany twarde, lekko kwaskowate, mnogość odmian uprawnych, pozwala zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...