wtorek, 26 czerwca 2012

Co zawiera papryczka chili i dlaczego jest taka ostra?

Papryczka chili-
 mała kuzynka papryki- jest bardziej przyprawą niż warzywem, choć wiele zależy od odmiany z jaka mamy do czynienia. Ta najbardziej ostra (np. Habanero) daje popalić.
Wystarczy spożyć jej nieco więcej by poczuć się niczym Smok Wawelski- dosłownie zionąć ogniem. Ten ostry i piekący smak zawdzięczamy substancji zwanej kapsaicyna, jej walory zdrowotne odkryto już kilka tysięcy lat p.n.e. Chili w swojej wielkiej wyprawie odkrył także Kolumb- nazywając ją pieprzem- choć taką nazwę przypisywał wszystkim ostrym przyprawom.

Jak działa kapsaicyna?
Otóż podrażnia ona nerwy błon śluzowych- tym samym mózg dostaje sygnał o bólu- nerw wegetatywny wówczas daje sygnał do zwiększenia produkcji płynów z błon śluzowych. W efekcie mamy zwiększony katar, z oczu leją się nam łzy, rozrzedza się płyn i wydzielina w płucach i oskrzelach. Ułatwia to odkrztuszanie, wydalanie tym samym wirusów i bakterii.

Wszystko to sprawia, że chili jest chętnie wykorzystywane jako środek na katar, zapalenie zatok nosowych, nieżyty górnych dróg oddechowych.

Niektórych może zdziwić, że chili służy tez do produkcji maści i plastrów reumatycznych- kapsaicyna, która początkowo pobudza ośrodek bólowy-po pewnym czasie obniża odczuwanie bólu (zostaje wykorzystany zasób tzw. nośnika informacji o bólu). Jednocześnie stymuluje się wydzielenie endorfiny - która działa przeciwbólowo i odprężająco.

Co jeszcze wiemy o chili?
zawiera ona także inne cenne flawonoidy- hesperydynę i rutynę. Są to substancje bioaktywne mogące przeciwdziałać zakrzepom- zapobiegają sklejaniu się płytek krwi.
Flawonoidy, razem z witaminą C i beta-karotenem które są obecne w strączkach, chronią organizm przed wolnymi rodnikami.

Chili, choć ostre, gości w wielu kuchniach świata, jest składnikiem wielu tradycyjnych potraw- Istnieje opinia, że osoby chorujące na wrzody żołądka powinny być ostrożne w stosowaniu ostrych przypraw.
Inne źródła podają jednak, że chili wspomaga gojenie się wrzodów, będąc czynnikiem przeciwzapalnym, nie uszkadzając przy tym ścian żołądka. Donoszą o tym współczesne badania naukowe (np. badania prof. Davida Y. Grahama ). Radzę jednak w przypadku choroby wrzodowej, skonsultować się z lekarzem, gdyż wrzód wrzodowi nierówny.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

piątek, 15 czerwca 2012

Czy fasola jest tak zdrowa- kilka powodów dla których warto jeść strączkowe

Zdrowa dieta powinna zawierać nie tylko surowe warzywa i owoce. Wspaniałym i zdrowym składnikiem diety są rośliny strączkowe. Owszem, strączkowych nie zjemy na surowo (no może poza młodym zielonym groszkiem) ale ugotowane kryją w sobie pokłady prozdrowotnych składników. Jakich?

Na początek przyjrzyjmy się poczciwej fasoli, co zawiera?
- fasola zawiera fitoestrogeny korzystnie wpływające na gospodarkę hormonalną;
- obfituje w potas, magnez, żelazo, wapń, fosfor. Zawartość potasu zmniejsza ryzyko występowania udaru mózgu.
- zawiera substancje balastowe- zarówno rozpuszczalne jak i nierozpuszczalne.

Substancje te razem z kwasem fitynowym i saponinami przyczyniają się do obniżania poziomu cholesterolu- to tanie i dostępne naturalne lekarstwo antycholesterolowe; należy dodać ,że redukcji ulegają tez trójglicerydy.
- dzięki powolnemu rozkładowi skrobi zawartej w strączkach, poziom cukru we krwi rośnie powoli, dzięki czemu fasola jak i inne strączkowe są pomocne w cukrzycy II typu. Na spowolnienie trawienia skrobi ma wpływ także kwas fitynowy- niegdyś uważany za szkodliwy z racji wiązania wapnia, żelaza i cynku w pokarmie.;

Substancje balastowe pomagają też walczyć z zaparciami.

- zawiera  substancje antyrakowe- są nimi wspomniane już substancje balastowe, kwas fitynowy, saponiny a także fitoestrogeny i inhibitory enzymów- to na prawdę niezły arsenał!
- inhibitory enzymów zawarte w fasoli mogą działać przeciwwirusowo (inhibitor proteazy);
- fasola jest cennym źródłem białka;
- zawiera witaminy z grupy B;
- spożywanie fasoli usprawnia pracę nerek, dzięki czemu mogą lepiej wytwarzać witaminę D, potrzebną w regulowaniu gospodarki wapniowej organizmu;

Fasola jest jednym ze składników zdrowej i sprzyjającej sercu diety śródziemnomorskiej. Zalicza się ją do pokarmów zobojętniających kwas żołądkowy (pomoc przy nadkwasocie).

Jak właściwie przygotować fasole (dotyczy to większości strączkowych)

Strączkowe wymagają gotowania ponieważ zawierają trujące lektyny, związki te ulegają zniszczeniu podczas obróbki termicznej. Fasola należy do pokarmów które są gazotwórcze.
Zaleca się moczenie we wrzącej wodzie przed gotowaniem- taki "zabieg" wypłukuje saponiny, garbniki i substancje wolotwórcze. Można do wody dodać tymianek czy tez kminek. Niektórzy zalecają opłukanie nasion, następnie zalanie ich  na noc i gotowanie w tej samej wodzie.

Amerykanie mają jeszcze inny sposób na przygotowanie fasoli- gotują ją krótko (około 3 minuty), pozostawiają w wodzie na około 2 godziny, następnie odlewają wodę, dolewają nową i ponownie zostawiają na  2 godziny, po tym czasie zalewają świeżą wodą i pozostawiają na noc. Choć wydaje się to czasochłonne, ponoć ogranicza do minimum występowanie wzdęć. Dobrze by było gotować fasolę w szybkowarze- wówczas minimalizujemy straty składników odżywczych.

Przygotowywanie strączkowych z czosnkiem, kminkiem czy imbirem również pomaga zmniejszać wzdęcia. Można pokusić się o zakup fasoli w puszce pod warunkiem, że nie zawiera ona zbędnej soli czy cukru. Oszczędzimy czas potrzebny na gotowanie fasoli- jednak smaczniejsza jest fasola przygotowana w domu.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

czwartek, 14 czerwca 2012

Kolendra - przyprawa i zioło

Roślina ta znana jest już od starożytnych czasów. Jest nie tylko rośliną olejkodajną i leczniczą ale także doskonałą rośliną przyprawową, która bardzo lubi i ceni Karol Okrasa.

Co zawiera kolendra?
 Zawiera olejki eteryczne, gorycze, garbniki. Owoce kolendry wykorzystuje się w kuchni głównie do aromatyzowania potraw. W medycynie naturalnej wykorzystuje się je jako składnik różnych mieszanek leczniczych, np. moczopędnych, żółciopędnych , napar z owoców poprawia apetyt, lekko uspokaja i może zapobiegać wzdęciom.

Liście kolendry z wyglądu przypominają pietruszkę (nać); mają ostry lekko korzenny zapach, zawierają całkiem sporo witaminy C, a także karoten (antyutleniacze!), rutynę, witaminę K, kwas foliowy.  Świetnie nadają się do sałatek, dodaje się je do zup, wszelkich dań mięsnych, sosów , dipów., liście zmiksowane mogą stanowić świetną bazę do pesto.

Jeśli ktoś chce nieco poeksperymentować z  kuchnią orientalną, to kolendra jest wręcz niezbędna. Jest między innymi składnikiem przyprawy curry..

Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

środa, 13 czerwca 2012

Czy ananas jest odchudzający?


Królestwem ananasa jest Ameryka Południowa. Owoc ten jest godny uwagi, nie tylko ze względów smakowych. Ten egzotyczny owoc kryje w sobie różne zdrowe atuty, oto niektóre z nich:

- ananas zawiera fitochemikalia, które mogą zniszczyć kancerogeny (substancje rakotwórcze), ponadto chronią przed nitrozoaminami oraz promieniowaniem UV;

- owoce zawierają cenny mangan, mikroelement biorący udział w metabolizmie kości- picie soku z ananasa i jedzenie miąższu tego owocu- chroni przed osteoporozą;

- zawiera bromelinę (grupa enzymów), ułatwiającą trawienie - dlatego też ananas jest częstym składnikiem różnych preparatów odchudzających .Ananas więc wspomaga odchudzanie.
 Dodatkowo bromelina jest czynnikiem przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym - właściwość tą z kolei wykorzystuje medycyna sportowa.

- zawierają fitoestrogeny, dzięki czemu mają działanie estrogenopodobne;

- jest bogatym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C, zawiera także witaminy z grupy B, beta-karoten.

- ananasy zawierają sporo cukrów ( głównie sacharozę), kwasy owocowe, składniki mineralne takie jak- potas, miedź,fosfor, żelazo i inne (np. wspomniany już mangan)

Najzdrowszy jest owoc świeży

 Puszkowane owoce zawierają sporo cukru, mają też oczywiście obniżoną zawartość składników odżywczych. Często zastanawiam się czy składniki zawarte w owocach wchodzą w reakcję z puszkowym opakowaniem... i to mi wystaczy by chętniej sięgać po surowe, świeże owoce.
Kupując ananasa szukajmy dojrzałego owocu- możemy zrobić mały test- chwyćmy liść ze środka "czuba", jeśli daje się łatwo wyrwać- jest duża szansa , że nasz owoc jest dojrzały.
Do wygodnego krojenia ananasa można użyć specjalnego noża- wykrawacza, który w prosty i szybki sposób oddzieli miękki miąższ od zdrewniałego wnętrza.

Sok z ananasa zaleca się w schorzeniach żołądkowo-jelitowych, w chorobach układu sercowo- naczyniowego, wątroby, przy niedokrwistości.
Niektóre źródła wymieniają ananasa, jako jeden z pokarmów mogących u osób wrażliwych, wywoływać bóle głowy.

Bardzo lubię i polecam koktajl z ananasem
 - pół małego ananasa
- 2 dojrzałe banany
- 4-5 mandarynek lub 2 pomarańcze
- woda mineralna
- łyżeczka nasion chia lub innych (mogą być mielone)
- garść (duża) szpinaku lub jarmużu
- kilka kropel oleju (ja używam z pestek dyni ale chodzi głównie o to, by rozpuściły się witaminki)

Wszystko razem blenduję (oczywiście owoce obieram), dolewając wodę tak, by uzyskać ulubioną konsystencję. Z podanych składników wyjdzie duuuużą porcja- można przygotować z połowy :)
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

wtorek, 5 czerwca 2012

100 zdrowych pokarmów


Chciałam skorzystać z okazji i polecić Was fajną książkę- a polecam miedzy innymi dlatego,że obecnie w księgarni Selkar jest na wyprzedaży i cena jest atrakcyjna. Pozycja ta jest ciekawa, oto opisy z sieci :

"Glenn Matten nie obiecuje gruszek na wierzbie. Nie przekonuje do wymyślnych diet i nie podaje prostej recepty, jak w tydzień stać się piękniejszym czy superszczupłym. Podpowiada natomiast, jak zadbać o zdrowie. Wystarczy zmienić podejście do pożywienia, które kładziesz na talerzu. Sprawa jest prosta - są rzeczy, które każdy powinien jeść. Przedstawiono tu 100 zdrowych pokarmów wraz z licznymi wskazówkami, jak je kupować, przygotowywać i przyrządzać oraz ponad 80 przepisów na smaczne posiłki. Nie bój się wyrzeczeń ani skomplikowanych zaleceń ? autor nie pominął czerwonego wina, herbaty, kawy ani czekolady, a wszystkie informacje przedstawiono w sposób wystarczająco prosty, by każdy mógł z nich skorzystać. Daj się przekonać. To na pewno wyjdzie ci na zdrowie!"
" W książce przedstawiono 100 zdrowych pokarmów, które każdy powinien jeść wraz ze wskazówkami, jak je kupować, przygotowywać i przyrządzać. Znajdziesz tu też ponad 80 przepisów na smaczne posiłki. Wszystkie informacje podano w sposób wystarczająco prosty, by każdy mógł z nich skorzystać. Przekonaj się, jaki wpływ na twoje życie może mieć zdrowa żywność"

Książkę można kupić TUTAJ
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...