niedziela, 26 marca 2017

Komosa ryżowa czyli quinoa- super food warte uwagi


Komosa ryżowa, choć dla wielu ciągle nieznana, nie jest jakimś hiper nowym produktem. Od wielu wielu lat jest podstawowym pożywieniem dla wielu mieszkańców naszej planety (Ameryka Południowa).
Owszem, nie rośnie w Polsce ( rośnie jej kuzynka komosa biała) ale z pewnością jest "zbożem" wartym uwagi- przy czym z biologicznego punktu widzenia nie jest to prawdziwe zboże, tylko roślina z rodziny komosowatych.

Zdrowotny pakiet

Komosa ryżowa jest cennym źródłem wielu bioaktywnych składników odżywczych. Nasionka quinoi są bogate w skrobię, dodatkowo stosunek tłuszczy do białek i węglowodanów jest korzystny, z pewnością świetnie wypada pod tym względem na tle pszenicy. Dodatkowo komosa zawiera w swoim składzie głównie węglowodany złożone i ma niski indeks glikemiczny.
 Co więcej, ziarenka są bardzo odżywcze. Obfitują w liczne witaminy i związki mineralne. Znajdziemy tu witaminy E, kwas foliowy, witaminy z grupy B a także magnez, potas, fosfor, wapń, mangan, cynk, selen, miedź.
Jeśli chodzi o składniki bioaktywne warto zwrócić uwagę na zawarte w komosie flawonoidy a wśród nich na kwas kumarowy, kwercetynę, kwas wanilinowy. To wspaniałe przeciwutleniacze, niektóre z nich dodatkowo działają przeciwzapalnie a nawet przeciwdepresyjnie (kwercetyna). To całkiem fajny zdrowotny pakiet, prawda?

 Zamiast kotleta

Skład aminokwasowy komosy jest podobny do mięsa (zawiera wszystkie egzogenne aminokwasy!) dlatego jest to produkt tak lubiany przez wegetarian. Wapń jest bardzo dobrze przyswajalny więc osoby z nietolerancją laktozy muszą pokochać komosę. Kolejna grupa entuzjastycznie podchodząca do komosy to osoby z celiakią czy nadwrażliwością na gluten- roślina ta jest wolna od glutenu.

Komosa ryżowa ma także inne dobroci, mianowicie  kwas linolenowy, oleinowy i linolowy, które należą do tłuszczy nienasyconych, pomocnych w schorzeniach miażdżycowych.

Komosa na odchudzanie?

Dlaczego nie?  To bardzo dobre źródło błonnika, pełnowartościowego białka i jest sycącym posiłkiem. Duża ilość protein przyspiesza metabolizm, spożywanie komosy pozytywnie wpływa na gospodarkę lipidową, wspomaga także gospodarkę glukozową.

Komosa świetnie zastępuje ryż, kaszę czy ziemniaki. Można ją dodawać do wielu potraw, warzywnych i mięsnych- dla każdego coś dobrego. Sprawdza się w zupie, sałatce czy solo.
Polecam wypróbować :)

Komosę w dobrej cenie można kupić : TUTAJJeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

2 komentarze:

  1. Jest całkiem smaczna, ale trzeba się przyzwyczaić. Ja osobiście lubię i korzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na razie chodzę wokół komosy jak pies wokół jeża - bez większego przekonania, ale na pewno niebawem wyląduje na moim talerzu!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...