czwartek, 20 sierpnia 2015

Zbilansowana dieta – co to jest?

Odchudzanie się i katowanie się ćwiczeniami może nie przynieść pożądanych efektów, jeśli nasza dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana. Co to oznacza? Pokrótce, że każda z nas ma inne potrzeby.
Na początek: odpowiednia gospodarka kaloriami
Żeby móc dobrać odpowiednią dla siebie dietę musimy znać kilka podstawowych danych o sobie: nie tylko swoją wagę czy tryb życia, ale także wskaźnik BMI oraz dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Bez tej podstawowej wiedzy, wszelkie diety i próby odchudzania mogą spełznąć na niczym, a nawet przynieść niepożądane efekty takie jak… dodatkowe, niechciane kilogramy.

Dzięki specjalnym kalkulatorom na www.zarzadzaniekaloriami.pl, możemy szybko obliczyć potrzebne nam wartości. Dowiesz się, jakie artykuły spożywcze są Ci najbardziej potrzebne oraz ile spalisz kalorii podczas… śpiewania! Ponadto na stronie znajdziemy wiele przydatnych informacji, które pomogą nam w odchudzaniu lub przybieraniu na wadze – w zależności od tego, czego potrzebuje nasz organizm.

Po drugie: zdrowe nawyki przyniosą efekty
Rozsądne zarządzanie kaloriami wiąże się m.in. z nawykami żywieniowymi. Zbilansowana dieta polega na mądrych wyborach, na dostarczaniu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. Dla każdej osoby dobór posiłków będzie jednak inny, w zależności od wieku, płci oraz aktywności fizycznej. Inny jadłospis powinna mieć nastolatka, która gra w siatkówkę, a inny kobieta w sile wieku chodząca od czasu do czasu na siłownię.

Ponieważ wszystkie składniki odżywcze powinny być dostarczane organizmowi w odpowiednich ilościach, nie możemy unikać np. węglowodanów czy cukrów (jak zalecają niektóre „diety”). Żaden produkt spożywczy nie powinien być zakazany, jednak nie wszystkie możemy spożywać bez ograniczeń! Pamiętajmy o tym, aby spożywać przynajmniej 5 posiłków dziennie: dwie przekąski, śniadanie, obiad i kolacja. Dzięki takiemu regularnym, niewielkim posiłkom unikniemy podjadania czy ataków wilczego głodu. Ostatni posiłek planujmy na 3 godziny przed snem, a w ciągu całego dnia wypijajmy minimum 1,5 litra wody mineralnej.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

  1. Uważam, że zbilansowana dieta to taka, która dostarcza nam różnych składników odżywczych :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...