sobota, 14 października 2017

Jesień - czas na pigwę!


Pigwa jakiej nie znacie

Pigwa dotąd kojarzyła mi się ze słynną Genowefą, jednak owoce są równie ciekawe :). Owoce pigwy może nie powalają swoim wyglądem- są żółtozielone, w kształcie gruszkowate, są za to bardzo aromatyczne.

Pięknie kwitnące krzewy są ozdobą ogrodu,ale owoce wydają się niepozorne, niektórzy nawet nie wiedzą co kryje si e pod skórką ( i w skórce).

Owoce są twarde a w smaku kwaśno cierpkie- niech to jednak nie zniechęca nas do wykorzystania tego bardzo ciekawego i zdrowego owocu. Z pigwy można zrobić nie tylko przetwory ale także zdrowe nalewki, pyszne smaki niosą tez właściwości prozdrowotne.

Co w pigwie siedzi

Owoc pigwy jest bogaty w kwasy organiczne- są to między innymi kwasy : jabłkowy, winowy, bursztynowy, chinowy, cytrynowy i inne.

Skarbem zawartym w pigwie są polifenole których spora część znajduje się w skórce.
Do grupy polifenoli które są zawarte w pigwach należą przede wszystkim kwasy fenolowe, flawonole oraz flawanole (tak, tak, brzmi podobnie) charakteryzują się one między innymi wysoką aktywnością antyutleniającą.

Polifenole mają także inne ważne działanie- bakteriostatyczne i bakteriobójcze oraz przeciwgrzybicze.

Trwają też badania nad antynowotworowym działaniem składników zawartych w pigwie. A to nie wszystko, bo te niepozorne owoce zawierają także karotenoidy, garbniki i pektyny.

Czy pigwa zawiera witaminy? oczywiście, że tak - jest to głównie witamina C , witamina A oraz witaminy z grupy B; na uwagę zasługują także sole mineralne, zwłaszcza zawarty w pigwie łatwo przyswajalne żelazo, potas, a także kobalt, miedź i mangan.

Czym nas pigwa może zaskoczyć?

Stosunkowo mało zbadanym składnikiem pigwy są proantocyjanidyny, dopiero niedawno odkryto, te cenne związki w pigwie.
 Ich działanie polega między innymi na obniżeniu glukozy we krwi, związki te wykazują ochronne działanie na wątrobę, nerki i serce. Co więcej, podobnie jak inne związki fenolowe są antybakteryjne i przeciwwirusowe a także wykazują działanie przeciwrodnikowe i antykancerogenne (przeciwrakowe).

Co i jak z pigwy?

Składniki pigwy przechodzą do nalewki :) Jednak to smakołyk nie dla każdego, pigwę więc można dodawać do różnych przetworów, marmolad, dżemów, konfitur czy soków.
Pigwę można też wykorzystać jako piękną ozdobę, na przykład na choinkę. Wystarczy pokroić ją w równe krążki (plastry) i ukażą się równiutkie komory nasienne, wysuszone plastry pigwy wyglądają bardzo uroczo. Pokochajmy więc pigwę;).

Syrop z pigwy można kupić TUTAJ


Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...