sobota, 3 września 2016

Ziele ogórecznika - piękna i zdrowa ozdoba naszych ogrodów


Lato zbliża się ku końcowi, urlopy już pozostały wspomnieniem...
 Ja z wakacyjnego wyjazdu zapamiętam wiejski ogródek z gospodarstwa agroturystycznego, w którym mieszkaliśmy. Obfitował on nie tylko w ekologiczne warzywa ale także wspaniale pachnące ( i wyglądające ) zioła.
Urzekł mnie kwitnący na niebiesko ogórecznik lekarski. Jest po prostu cudny!

Co zawiera ogórecznik?
Ziele ogórecznika od dawna jest stosowane w fitoterapii. Bardzo popularny jest olej z nasion tej rośliny, który bogaty jest w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, obfitujący głównie w kwas linolowy, linolenowy oraz oleinowy.
Ziele zawiera śluzy, garbniki, saponiny, alkaloidy, kwasy organiczne, minerały ( w tym krzem), witaminy, kwasy tłuszczowe, cholinę, fitosterole,

Działanie oleju z nasion ogórecznika  (dostępny także w kapsułkach) jest dość szerokie- głównie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, antyalergiczne, regeneracyjne czy też obniżające poziom cholesterolu. Jest zalecany zarówno cukrzykom jak i osobom narażonym na chorobę wieńcową.

Warto dodać, że olej z ogórecznika jest świetny w naturalnej kosmetyce i nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej czy z problemami. Działa więc nie tylko od środka. Świeże liście ogórecznika czy też sok- są składnikiem odżywiających maseczek

A skąd nazwa ogórecznik?

Młode listki pachną i smakują jak ogórek :) nadają się jako dodatek do sałatki, można je przygotować podobnie jak szpinak. Smaczny jest twaróg z siekanymi listkami ogórecznika. Piękne kwiatki są również jadalne i można je fantazyjnie zastosować np. do zrobienia kostek lodu czy kandyzować i ozdabiać nimi desery.
Suszone ziele nadaje się na odwary czy napary. Herbatka działa lekko uspokajająco, moczopędnie i wykrztuśnie.

Ogórecznik jest rośliną miododajną , tam gdzie głównie występuje (rejon Morza Śródziemnego) jest czasem możliwość zdobycia miodu ogórecznikowego- przyznam, że chętnie bym taki przygarnęła. Wyczytałam, że ma niezwykle delikatny smak, co ciekawe, wpływa m. in na produkcje adrenaliny, działa przeciwgorączkowo, pomocny przy nerwicach czy depresji.

Uwielbiam rośliny zielne które nie tylko leczą ale także zdobią i smakują- a Wy ?



Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...