piątek, 10 września 2010

Granatowiec- bomba zdrowia!


To niesamowita roślina.Jej owoc, granat, to prawdziwa bomba zdrowia. Zawiera fitozwiązki- czyli substancje bioaktywne i to w niezwykle ciekawej kombinacji. Co takiego kryje ten owoc?

Granat został przebadany pod względem zawartości fitozwiązków, efekty tych badań okazały się być zdumiewające. W soku owocowym znajdują się takie związki jak taniny (kwas elagowy, kwas galusowy), antocyjany ( między innymi delfinidyna, cyjanidyna) a także kwasy fenolowe ( kwas kawowy, kwas elagowy, kwas chlorogenowy).

 Bogata w taniny jest również biaława skórka otaczająca nasiona. Zewnętrzna część owocu, tzw. łupina zawiera takie związki jak kwercetyna (związek aromatyczny), luteolinę (działająca przeciwzapalnie). Oba należą do grupy flawonoidów, a jak wiadomo to drogocenne przeciwutleniacze.

Niezwykle bogaty jest także olej pozyskany z nasion granatu. Zawiera on bardzo rzadki kwas punicynowy (podobny do kwasu linolenowego).To nie wszystko, granat bogaty jest w estron, który jest naturalną formą estrogenu. Powinny go spożywać nie tylko kobiety ale także panowie- wykazano bowiem, że sok granatu wpływa niezwykle korzystnie na prostatę.

Związki roślinne zawarte w granatowcu wykazują działania antyrakowe- głównie chodzi tu o kwas elagowy. To silna bron w walce z rakiem. Przeciwutleniacze wpływają korzystnie na układ sercowo- naczyniowy, zwalczają nadciśnienie, pomagają przy arteriosklerozie.
Granat pełen jest także witamin, błonnika i wielu innych bioaktywnych substancji. Można z niego przyrządzić soki, galaretki i inne przetwory.

Sok z granatu możemy kupić : TUTAJ
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...