czwartek, 2 września 2010

Rewelacyjna czarna porzeczka


Aż szkoda , że już kończy się lato, bo wraz z nim kończą się możliwości zajadania tych zdrowych owoców. Mało kto wie, co zawierają w sobie te "czarne kulki". W nasionach porzeczki znajduje się bardzo cenny kwas gamma- linolenowy.

Czarna porzeczka znana jest już od dawna, stosowano ją w schorzeniach przewodu pokarmowego i nie tylko. Co zawierają te cenne owoce? Przede wszystkim wodę (jak wszystkie owoce jagodowe)ale to nie jej przecież zawdzięcza się te cenne właściwości.

W owocach znaleźć można trochę cukrów, soli mineralnych i sporo kwasów owocowych- takich jak kwas winny, cytrynowy, malinowy. Jest tam też sporo witamin, głównie C, PP i B1. Witaminy C w porzeczce jest najwięcej spośród roślin sadowniczych.
Obok witamin są także substancje takie jak rutyna i witamina J ( substancje witaminopodobne)które znane są z właściwości uszczelniania naczyń krwionośnych.

Na uwagę zasługuje stosunek sodu do potasu. Tego drugiego jest więcej- taki układ gwarantuje lepsza przyswajalność potasu, co jest korzystne w diecie antyrakowej. W porzeczce nie brakuje też garbników i czarnych barwników, które są pomocne przy leczeniu biegunki. Cenne są nie tylko surowe owoce ale także przyrządzony z nich sok- warto go pić profilaktycznie.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

  1. Fajny artykuł :)
    Szkoda tylko, że ogół społeczeństwa ma tak małą wiedzę o zdrowotnych właściwościach owoców.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...