czwartek, 30 września 2010

Kapusta -lecznicze warzywo


Doceniona już w czasach starożytnych. Kapustę stosowano w ogromnej liczbie schorzeń- płuc, wątroby, żołądka (wrzody, zapalenia itp.), stawów, i nie tylko. Dopiero współczesna nauka odkryła dokładnie to, co cennego "nosi" w sobie to warzywo.

Kapusta bogata jest w minerały- potas, fosfor, wapń, magnez, sód, mangan i żelazo. Nie brak jej mikroelementów takich jak cyna, srebro, tytan, ołów, nikiel, molibden, wanad- które są bardzo rzadkie. Z witamin w kapuście znajdziemy witaminę C, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę H (biotyna), K,PP,E, U. Witaminy i minerały to nie wszystko co może nam zaoferować kapusta. Zawiera ona liczne aminokwasy, cukry, (glukoza, fruktoza, sacharoza) enzymy, flawonoidy ( w czerwonej kapuście), siarczki, glukozynolaty, substancje balastowe.

Warto podkreślić, że produkty rozpadu glukozynolatów działają antyrakowo!
Nie jest prawdą,że kapusta wzdyma- owszem, dzieje się tak przez niewłaściwe jej przygotowanie- długie gotowanie, przesalanie, dodawanie zasmażek, zbyt dużej ilości tłuszczy. Jak więc jadać kapustę? najlepsza (najzdrowsza) jest surowa, można robić też lekko duszoną w małej ilości wody, z dodatkiem oliwy, kminku.

Ogromne zalety ma także kapusta kiszona- wpływa świetnie na trawienie, wątrobę, śledzionę, pęcherzyk żółciowy, arteriosklerozę i nie tylko. Zawiera ona dobroczynne bakterie kwasu mlekowego, siarczki i glukozynolaty.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...