piątek, 1 lipca 2011

Kminek na apetyt
Trudno w to uwierzyć, ale kminek znany był już w epoce kamiennej.

Jest rośliną nie tylko przyprawową ale także leczniczą. Zawarte w nim substancje doskonale poprawiają apetyt, wspomagają stany kurczowe jelit, bywają pomocne przy kolce wątrobowej i nie tylko. Dowiedziono, że skutecznie hamuje procesy gnilne w jelitach.

Owoce kminku swój specyficzny zapach zawdzięczają olejkom lotnym. Głównym składnikiem olejku jest karwon a także limonen. To właśnie karwon działa wiatropędnie, przeciwdziała kolkom a nawet wykazuje działanie mlekopędne.

W kminku znajdują się ponadto różnego rodzaju związki,takie jak związki azotowe, garbniki, cukry, woski i tłuszcze, które zawierają kwas petroselinowy. Wyodrębniono także kempferol i kwercetynę, będące flawonoidami.
 Liście, które także mogą być surowcem zielarskim, zawierają także witaminę C i karoten.

jak stosować kminek w kuchni?

Bardzo często jest on zdrowym dodatkiem do pieczywa, można przyprawić nim twaróg i sery, grzyby i pieczone mięsa. Świetnie sprawdza się w zupach takich jak kapuśniak, ziemniaczana, jarzynowa. To doskonały dodatek do pieczonych ziemniaków- wystarczy pokroić je w plastry, posypać kminkiem, solą i zapiekać w piekarniku.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...