czwartek, 21 lipca 2011
Trochę o bobie- czy bób działa na cholesterol?
Bób może być ciekawym urozmaiceniem diety. Należy on do roślin strączkowych,ziarno bobu z wyglądu przypomina fasolę.
Bób jest uprawiany jak warzywo, stosowany w wielu kuchniach świata. Jak większość strączkowych, bób należy ugotować przed zjedzeniem. Dlaczego? W surowych strąkach zawarte są lektyny, które są trujące- dezaktywuje je tylko gotowanie. Wyjątkiem jest zielony groszek (młody) który w niewielkich ilościach można jeść na surowo.
Co zawiera bób?
Bób ma dość dużo białka, węglowodanów, zawiera sporo błonnika. W bobie znajdziemy potas, wapń, fosfor, magnez. Z witamin - witaminę A, E, witaminy z grupy B, szczególnie dużo ma niacyny (aż 3,2 mg na 100 gram) oraz witaminę C.
Bób, podobnie jak inne rośliny strączkowe, zawiera saponiny, które wraz z substancjami balastowymi wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu. Obniżają także poziom cukru we krwi, dlatego też są często polecane diabetykom.
Strączkowe zawierają jeszcze jedną ważną grupę substancji aktywnych- inhibitory enzymów. Mają one znaczenie nie tylko przy spowalnianiu uwalniania glukozy, (hamują aktywność enzymów które rozkładają skrobię) ale są niezwykle pomocne przy ochronie przed substancjami rakotwórczymi.
A co ze wzdęciami? I na to jest sposób- kuchnia indyjska na przykład, stosuje do strączkowych czosnek i imbir. Takie zestawienie pomaga na te problemy trawienne. Jeśli ktoś lubi, może ugotowany bób przyprawić delikatnie kminkiem.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz