czwartek, 1 marca 2012

"Parzitka" czyli szczypiorek dobry dla zdrowia


W słowniku gwary Śląska Cieszyńskiego znajdziemy wyraz "parzitka"- nazwę tą przybliżył mi tata, który czasem posługuje się gwarą.  Mówi ona sama za siebie- opisuje coś co "parzy", powszechnie znana nazwa to szczypiorek- i w sumie też dzięki temu wiadomo, że owe zielone warzywo szczypie.

 A dlaczego szczypiorek szczypie?
A dlatego, że bogaty jest w związki siarkowe zawarte w olejku lotnym. Siarczki są cennymi związkami czynnymi. Co warto o nich wiedzieć? Działają w różnych dziedzinach naszego zdrowia- utrudniają zaleganie w tętnicach cholesterolu, przyczyniają się do rozpuszczania skrzepów krwi, hamują powstawanie raka a także rozwój mikrobów, działa też przeciwbakteryjnie.

Z jedzenia szczypiorku płyną jeszcze inne korzyści. Ta "zielenina" bogata jest w związki mineralne takie jak: wapń, magnez, żelazo, potas i fosfor oraz witaminy: C, PP, witaminy z grupy B (głównie B1 i B2) oraz karoten. Szczypiorkowi przypisuje się także takie właściwości lecznicze jak obniżanie ciśnienia kwi, pobudzanie trawienia oraz działanie moczopędne.

Listki szczypiorku dodatkowo zawierają dość dużo białka. Warto (nie tylko wiosną) dodawać go do kanapek, sosów, zup,sałatek, past- wszędzie tam, gdzie tylko pasuje- jest nie tylko zdrowy ale jego wygląd z pewnością wpływa na poprawę apetytu. Szczęśliwi posiadacze ogródka zapewne ucieszą się pięknie kwitnącym szczypiorkiem i docenią walory zdrowotne tego zielonego warzywa.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

  1. uwielbiam jajecznicę i młode ziemniaczki ze szczypiorkiem . Nie tylko pyszny ale zdrowy:-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...