wtorek, 11 czerwca 2013

Tak lubiany olej lniany

Olej lniany jest cennym surowcem leczniczym. Uzyskujemy go z nasion lnu. Najlepszy jest olej wytłaczany mechanicznie na zimno. Ma barwę żółtawo brunatną i gorzkawy posmak, im bardziej gorzki tym zdrowszy, im bardziej żółty tym pewność, że uzyskany został w najlepszy sposób.
W sprzedaży dostępne są oleje zarówno w szklanych butelkach jak i plastikowych czy puszkach. Do celów spożywczych zawsze należy wybierać szklane naczynia- szkło jest bardziej neutralne dla produktu.
Olej jest wrażliwy na utlenianie- należy więc kupować go w małych butelkach i odpowiednio przechowywać- w chłodnych, ciemnym miejscu. Należy pamiętać, by oleju nie poddawać obróbce termicznej, gdyż traci wtedy na wartości.

 Najlepiej dodawać go do sałatek, można dodać go do różnego typu past czy też sera białego.

Dobroci oleju lnianego
 
   W oleju znajdziemy wiele cennych związków- najcenniejsze to Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT)- dla przypomnienia, musimy je dostarczyć w pożywieniu gdyż nasz organizm ich sam nie „wyprodukuje”. Co więcej, stosunek kwasów omega-6 do omega- 3 jest bardzo korzystny ( 1:4). 

Skład oleju lnianego jest następujący :  ok 86-90% nienasyconych kwasów tłuszczowych, około 10-14 %
przy czym kwasy wielonienasycone : kwas linolowy, kwas α-linolenowy - stanowią około 62-64%
jednonienasycone : kwas oleinowy 20-24%. Wartości te zależą od odmiany ziaren, sposobu zbioru, tłoczenia i przechowywania oleju.

W oleju są także w mniejszej ilości- kwas stearynowy, kwas palmitynowy a także śluzy, białka. Ważną grupę stanowią fitosterole takie jak: cykloartenol, β-sitosterol i kampesterol., karotenoidy i fosfatydy oraz cenna witaminę E.

Zewnętrzne zastosowanie oleju lnianego

Olej jest doskonały dla włosów, wyraźnie poprawia ich kondycję, wspomaga wzrost i zapobiega łysieniu. Działa zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Dobrze tez wpływa na cerę (zwłaszcza trądzikową) i paznokcie.
Wewnętrznie olej wykazuje działanie żółciopędnie, ochronne i rozwalniające. Obniża poziom cholesterolu we krwi i jest korzystny w chorobach miażdżycowych. Normalizuje ciśnienie i ma korzystny wpływ przy alergiach a nawet stanach depresyjnych.
W zdrowej diecie jest ważna różnorodność, chcąc dostarczyć niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, pamiętajmy by pochodziły one z różnych źródeł, gdyż kwasy te, różnią się spod względem  wydajności biologicznej. Nie zapominajmy więc o innych zdrowych olejach, orzechach czy tłustych rybach.

Jeszcze mała ciekawostka:
Jeżeli chodzi o same nasionka to one również są zdrowym dodatkiem do diety – oczywiście właściwie użyte (pisałam o nich TUTAJ).
Nie należy jednak zażywać mielonych nasion lnu w ilości większej niż 1 łyżkę dziennie na dobę, ze względu na zawartość związków cyjanogennych w nasionkach. Uwaga ta nie dotyczy nasionek poddanych obróbce termicznej (prażone, pieczone, gotowane itp.) i całych – łupina nasienna nie jest trawiona a szkodliwe związki nie są uwalniane. Szczegóły zachodzących procesów chemicznych można przeczytać tutaj: TUTAJ

Na naszym rynku jest sporo producentów oleju lnianego, oto przykładowe produkty:Producent :
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
cena ok 21,50 zł  za 500 ml
można go kupić np. tutaj
 Producent :
Kropla Omega
cena ok 23,50 zł za 500 ml
można go kupić np.  tutaj

Producent:
Oleofarm
cena ok. 22,50 zł za 500 ml
można go kupić np. tutaj
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam ten olej zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, czytałam że należy spożywać dziennie 4 łyżki tego produktu (osoby dorosłe) aby zadziała na nas.
  Jako "nawilżacz" do włosów jest najlepszy!

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię olej lniany, zawsze mam go w lodówce, dodaję do surowych warzyw

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo często stosujemy ten olej, najczęściej do sałatek.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja również lubie ten olej :) .
  Ps. super blog, duzo ciekawych rzeczy udalo mi sie dzieki niemu dowiedziec. Zapraszam takze do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...