wtorek, 22 października 2013

Zwyciężać i być wolnym- czyli ekspalacze na topie

            
Każdego dnia nadarza się okazja do tego by świętować małe i duże zwycięstwa. Dla jednego taką okazją jest awans, dla innego zrealizowanie wymarzonego celu, czy też po prostu pokonanie lęku. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że doskonałą okazją do tego, by poczuć się prawdziwym zwycięzcą, jest pokonanie nałogu palenia. Może komuż wydaje się, że to banalne, jednak uwikłanie w uzależnienie jest trudne do pokonania i dokonuje się na wielu płaszczyznach. 
 
Skutki palenia papierosów o których pisałam już wcześniej, działają na niektórych niczym straszak. Mowa tu o niezliczonych zagrożeniach zdrowotnych, począwszy od pozornie niewinnej alergii, a skończywszy na poważnej chorobie rakowej, mogącej zakończyć się śmiercią. Taki przekaz, poniekąd znajdujący się na pudełkach z papierosami, niekoniecznie trafia do wszystkich, niektórzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, inni po prostu nie chcą albo udają, że nie chcą wiedzieć do czego prowadzi ich każdy papieros. 
 
             Można więc użyć innych argumentów- a jakby tak rzec co nieco o wyglądzie? Cera palacza jest dość charakterystyczna, bez blasku, szara i będąca odzwierciedleniem wielu braków żywieniowych. To samo możemy powiedzieć o paznokciach czy włosach, nie wspominając o zębach.

Niedobory witaminowo-mineralne wychodzą na światło dzienne, co tu kryć, palacz okazem zdrowia raczej nie będzie, nie pomogą też zabiegi kosmetyczne czy makijaże, ani nawet świetne ciuchy. Co z tego, że świetne skoro przesiąknięte są wonią papierosów?
             Sprytny „antypalacz” może połączyć aspekt zdrowotny i estetyczny z czynnikiem ekonomicznym. Można uwikłanemu w ten trudny nałóg w sposób prosty przedstawić korzyści finansowe związane z rzuceniem palenia. W sieci dostępne są fajne narzędzia - „liczniki” dzięki którym możemy uzmysłowić sobie, ile tak naprawdę przeznaczamy na papierosy. Niektórzy mogą się na prawdę zdziwić, ile rocznie kosztuje ich owa „przyjemność”. I tutaj mamy pole do popisu- możemy zestawić tą sumę (u niektórych palaczy zapewne dość pokaźną) z wybranymi potrzebami czy nawet niespełnionymi marzeniami. Przykłady można by mnożyć, esteta mógłby kupić sobie fajne ubrania, lepsze kosmetyki czy coś, co z korzyścią wpłynęłoby na urodę (hm...może zdrowa żywność?). A może tak dawno planowana wycieczka czy lepszy telefon?
          
    Nałogowiec niekoniecznie przyjmie do siebie te wszystkie argumenty. A może wtedy warto go spytać, czym dla niego jest palenie? Jeśli stało się częścią stylu życia, to tutaj pomocne mogą stać się przykłady pozytywnych „bohaterów”. Dla nich, z pewnością palenie papierosów nie jest cool.

O kim mowa? Organizatorzy akcji ExSmokers, którzy pomagają rzucić palenie coraz większej liczbie osób, jako przykład dają nam osoby, znane w świecie sportu i kultury, a dokładnie muzyki. Któż z nas nie zna Victorii Azarenki? 

Ta wspaniała białoruska tenisistka, otwarcie mówi o tym, jak wiele zawdzięcza zdrowemu stylowi życia, rzecz jasna wolnemu od palenia papierosów. Wystarczy spojrzeć na dorobek sportowy, by uzmysłowić sobie jak wiele można osiągnąć, żyjąc zdrowo, pełnią życia. Kondycja idzie w parze z wyglądem, ta gwiazda sportu jest świetnym przykładem na to, jaki wymiar może mieć życie wolne od nałogu. Ona odnosi zwycięstwa na kortach, my rzucając palenie możemy odnosić własne zwycięstwa, małe i duże i poczuć się lepiej, zdrowiej i pewniej. Każdy krok do przodu, to krok na podium, naszego osobistego sukcesu.
          
A może inny przykład? To może Bob Sinclar? To kolejna osoba wspierająca akcję. Ten francuski producent muzyczny i DJ , który otwarcie mówi, że palenie nie jest cool. Scena klubowa jest jego żywiołem i jak zaznacza, zakaz palenia w klubach nocnych przełożył się na jego jakość życia i oczywiście twórczej pracy. Zarówno on jak i Victoria Azarenka, chcą wspólnie pogratulować eks-palaczom, by ich zwycięstwo było jeszcze większe. 
 
         Jeśli należysz jeszcze do grupy palaczy, jeśli próbujesz zerwać z nałogiem ale jeszcze nie masz odpowiedniej motywacji, daj sobie szansę. Odwiedź stronę akcji (tutaj) zarejestruj się i korzystaj z bezpłatnego narzędzia iCoach, które pomoże Ci rzucić palenie - a więc osiągnąć zwycięstwo. Narzędzie to, będące formą platformy szkoleniowej, jest skonstruowane tak, by dotrzeć zarówno do osoby która już rzuciła palenie, ale także do tych, którzy nie mają zamiaru przestać palić. Takie wsparcie przyda się każdemu, dajmy sobie szansę, pomóżmy najbliższym odzyskać zdrowie i wspólnie świętujmy zwycięstwo.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

3 komentarze:

  1. a ja rzuciłam ten nałóg w listopadzie (o rany to już rok!), ale chyba nie byłam specjalnie uzależniona, mimo, że popalałam od lat, bo zrobiłam to z dnia na dzień i żadnego "głodu nikotynowego" nie czułam ;-) teraz "nawracam" mojego Połówka by poszedł moim śladem. warto - dla siebie, bliskich, zdrowia i...pieniędzy ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tak trzymać! i życzę wytrwałości w "nawracaniu" innych :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...