sobota, 6 marca 2010

Antynowotworowe warzywa i owoce


O tym, że warto co dzień jeść warzywa i owoce wiadomo już od dawna. Z każdym jednak dniem, dowiadujemy się, co raz to nowych informacji z dziedziny medycyny i dietetyki, mówiące o działaniu przeciwnowotworowym, substancji w nich zawartych. Przyjrzyjmy się więc, co takiego zawierają owoce i warzywa, co ma tak istotne znaczenie w profilaktyce antyrakowej.

      Największymi sprzymierzeńcami w walce z rakiem są antyoksydanty. Są to nieenzymatyczne związki, które dosłownie wymiatają z organizmu wolne rodniki, unieszkodliwiając je. Ich ochrona organizmu,polega także na tym, że antyoksydanty blokują łańcuchowe reakcje autooksydacji.

Wśród antyoksydantów wymienić możemy witaminy A, E oraz C. Prowitamina A, czyli beta i alfa karoten oraz luteina i likopen są głównymi antyoksydantami. Znajdziemy je w pomarańczowych, żółtych owocach i warzywach, takich jak: morele, brzoskwinie, pomarańcze, marchew, pomidory, papryka, dynia a także w ciemnozielonych warzywach liściastych : brukselka, szpinak, natka pietruszki, jarmuż czy też brokuły. Źródłem witaminy C są natomiast owoce cytrusowe, czarna porzeczka, truskawki, brokuły, kapusta, melony, pomidory. Bogate w witaminę E są szparagi, sałata, orzechy a także oleje roślinne.

        Kolejna grupa antyoksydantów to flawonoidy- między innymi kwercetyna oraz kempferol- znajdziemy je w owocach jagodowych, pomidorach, cebuli czy też rzodkiewce i chrzanie. W owocach cytrusowych i warzywach są także inne związki- kumaryny, zaliczane do antyoksydantów.

Na uwagę zasługuje błonnik który usuwa toksyczne metale ciężkie i czynniki rakotwórcze, obniża poziom cholesterolu, poprawia perystaltykę jelit. Występuje on praktycznie we wszystkich warzywach i owocach, duża jego ilość w suszonych owocach, natomiast w świeżych, jest go sporo w jabłkach, czarnych porzeczkach, aronii, warzywach strączkowych.

Kolejne antyrakowe związki to ditioltiony-zawarte w warzywach kapustnych- ich zadanie to detoksykacja kancerogenów. W kapuście znajdziemy też indolilometyl- który wpływa na metabolizm estrogenów, zapobiegając tym samym rakowi piersi i macicy. To nie koniec, w kapustnych są także izotiocyjaniny, aktywujące enzymy tkankowe, mające działanie antykancerogenne.

          W cebuli i czosnku mamy związki allilowe- siarczek dialilu i trisiarczek allilometylu, które zapobiegają przemianom azotanów w szkodliwe azotyny, przeciwdziałają powstawaniu nitrozoamin (trujące związki chemiczne) oraz biorą udział w detoksykacji kancerogenów.

Istotne w diecie antynowotworowej są warzywa strączkowe, z soją na czele. Zawierają bowiem izoflawony takie jak genisteina, które wpływają na metabolizm estrogenów- zapobiegają dzięki temu powstawaniu raka macicy i piersi. Dodatkowo niszczą komórki nowotworowe. W strączkowych znajdziemy także heksafosforan inozytolu, który obniża ilość wolnych rodników a także związki takie jak saponiny, które wiążą kwasy żółciowe i cholesterol.
Warzywa strączkowe, ale także inne takie jak kukurydza, szpinak, brokuły, ogórki, brukselka czy rzodkiewka, zawierają inhibitory proteaz, które zapobiegają powstawaniu komórek nowotworowych.

            Mówiąc o diecie antynowotworowej należy wspomnieć jeszcze o kwasie foliowym- ten związek, zawarty głównie w warzywach zielonych, szparagach, brokułach, fasoli, burakach i grochu- zapobiega uszkodzeniom chromosomów. Wymienić można jeszcze d-limonen, zawarty w pomarańczach, gdyż aktywuje on enzymy tkankowe niszczące kancerogeny.

Jak widać, zwiększone spożycie warzyw i owoców to inwestycja we własne zdrowie. Profilaktyka antynowotworowa oparta na diecie bogatej w wymienione produkty, to z pewnością trafna decyzja.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

3 komentarze:

  1. Warzywa i owoce są uzdrowicielami. Jak i zielenina.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo konkretny, pożyteczny artykuł. Każdy kto przechodził chorobę nowotworową czuje różnicę jaki posmak ma dieta przed i po. Czasem jednak i wcześniej ciągnie do zdrowego, ja np. zawsze miałem "cug" do soku pomidorowego oraz porzeczkowego i teraz rozumiem jak przeciwieństwa się przyciągają. Wiem co oznacza przeskok do diety przecierowej. Wcześniej spośród rzeczy z listy w stylu: kapuśniak czy przeciery typu Pomidori spożywałem wyłącznie dla smaku. Żadne inne zmiksowane brokuły, rzodkiewki itp nie wchodziły w grę. Mam nadzieję, że napisałem na pokrzepienie a nie ku przestrodze :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Podczas naszej pracy zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie Pestkami Moreli. Warto więc rozważyć i ich stosowanie, jesli sytuacja tego wymaga, ale nie tylko - gdyz coraz wiecej osob odiedzajacych nasz sklep zakupuje je w celach czysto profilaktycznych.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...