poniedziałek, 8 lutego 2010

Szarłat czyli amarantus- niezwykłe zboże


To jedna z najstarszych uprawnych roślin świata. Cechuje ją wysoka wartość odżywcza i zdrowotna, wynikająca z korzystnego składu związków chemicznych jakie są zarówno w liściach jak i nasionach.
Na uwagę zasługuje białko znajdujące się w nasionach, które jest cenniejsze niż to, zawarte w mleku. Zawiera takie aminokwasy egzogenne jak lizyna (zawartość tego aminokwasu jest nawet trzykrotnie większa niż w pszenicy czy ryżu) także aminokwasy siarkowe: cysteina, metionina oraz cystyna.
Mąka z amarantusa ma więcej białka niż zboża uprawiane w Polsce.

Nasiona szarłatu zawierają bardzo cenny składnik- nienasycone kwasy tłuszczowe, dobroczynnie wpływające na układ krwionośny i serce, obniżające ryzyko zachorowania na miażdżycę. Wśród tych kwasów najwięcej jest linolowego i oleinowego.

Rzadkim składnikiem nasion jest skwalen, dowiedziono, że wpływa na opóźnienie procesów starzenia się organizmu. Szarłat obfituje również w włókno, jego zawartość związana jest z obniżeniem ryzyka zachorowania na nowotwory. Liście również są jadalne, ich smak po ugotowaniu przypomina w smaku szpinak. Bogate są w żelazo, beta-karoten oraz witaminę C.

 Na rynku dostępne są takie przetwory z amarantusa jak maka, płatki, popping, olej. Z pewnością można wykorzystać to wszystko do wzbogacenia codziennej diety- by byłą ona zdrowa i smaczna.

Produkty z amarantusa można kupić : TUTAJ
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...