piątek, 15 czerwca 2012

Czy fasola jest tak zdrowa- kilka powodów dla których warto jeść strączkowe

Zdrowa dieta powinna zawierać nie tylko surowe warzywa i owoce. Wspaniałym i zdrowym składnikiem diety są rośliny strączkowe. Owszem, strączkowych nie zjemy na surowo (no może poza młodym zielonym groszkiem) ale ugotowane kryją w sobie pokłady prozdrowotnych składników. Jakich?

Na początek przyjrzyjmy się poczciwej fasoli, co zawiera?
- fasola zawiera fitoestrogeny korzystnie wpływające na gospodarkę hormonalną;
- obfituje w potas, magnez, żelazo, wapń, fosfor. Zawartość potasu zmniejsza ryzyko występowania udaru mózgu.
- zawiera substancje balastowe- zarówno rozpuszczalne jak i nierozpuszczalne.

Substancje te razem z kwasem fitynowym i saponinami przyczyniają się do obniżania poziomu cholesterolu- to tanie i dostępne naturalne lekarstwo antycholesterolowe; należy dodać ,że redukcji ulegają tez trójglicerydy.
- dzięki powolnemu rozkładowi skrobi zawartej w strączkach, poziom cukru we krwi rośnie powoli, dzięki czemu fasola jak i inne strączkowe są pomocne w cukrzycy II typu. Na spowolnienie trawienia skrobi ma wpływ także kwas fitynowy- niegdyś uważany za szkodliwy z racji wiązania wapnia, żelaza i cynku w pokarmie.;

Substancje balastowe pomagają też walczyć z zaparciami.

- zawiera  substancje antyrakowe- są nimi wspomniane już substancje balastowe, kwas fitynowy, saponiny a także fitoestrogeny i inhibitory enzymów- to na prawdę niezły arsenał!
- inhibitory enzymów zawarte w fasoli mogą działać przeciwwirusowo (inhibitor proteazy);
- fasola jest cennym źródłem białka;
- zawiera witaminy z grupy B;
- spożywanie fasoli usprawnia pracę nerek, dzięki czemu mogą lepiej wytwarzać witaminę D, potrzebną w regulowaniu gospodarki wapniowej organizmu;

Fasola jest jednym ze składników zdrowej i sprzyjającej sercu diety śródziemnomorskiej. Zalicza się ją do pokarmów zobojętniających kwas żołądkowy (pomoc przy nadkwasocie).

Jak właściwie przygotować fasole (dotyczy to większości strączkowych)

Strączkowe wymagają gotowania ponieważ zawierają trujące lektyny, związki te ulegają zniszczeniu podczas obróbki termicznej. Fasola należy do pokarmów które są gazotwórcze.
Zaleca się moczenie we wrzącej wodzie przed gotowaniem- taki "zabieg" wypłukuje saponiny, garbniki i substancje wolotwórcze. Można do wody dodać tymianek czy tez kminek. Niektórzy zalecają opłukanie nasion, następnie zalanie ich  na noc i gotowanie w tej samej wodzie.

Amerykanie mają jeszcze inny sposób na przygotowanie fasoli- gotują ją krótko (około 3 minuty), pozostawiają w wodzie na około 2 godziny, następnie odlewają wodę, dolewają nową i ponownie zostawiają na  2 godziny, po tym czasie zalewają świeżą wodą i pozostawiają na noc. Choć wydaje się to czasochłonne, ponoć ogranicza do minimum występowanie wzdęć. Dobrze by było gotować fasolę w szybkowarze- wówczas minimalizujemy straty składników odżywczych.

Przygotowywanie strączkowych z czosnkiem, kminkiem czy imbirem również pomaga zmniejszać wzdęcia. Można pokusić się o zakup fasoli w puszce pod warunkiem, że nie zawiera ona zbędnej soli czy cukru. Oszczędzimy czas potrzebny na gotowanie fasoli- jednak smaczniejsza jest fasola przygotowana w domu.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...