środa, 13 czerwca 2012

Czy ananas jest odchudzający?


Królestwem ananasa jest Ameryka Południowa. Owoc ten jest godny uwagi, nie tylko ze względów smakowych. Ten egzotyczny owoc kryje w sobie różne zdrowe atuty, oto niektóre z nich:

- ananas zawiera fitochemikalia, które mogą zniszczyć kancerogeny (substancje rakotwórcze), ponadto chronią przed nitrozoaminami oraz promieniowaniem UV;

- owoce zawierają cenny mangan, mikroelement biorący udział w metabolizmie kości- picie soku z ananasa i jedzenie miąższu tego owocu- chroni przed osteoporozą;

- zawiera bromelinę (grupa enzymów), ułatwiającą trawienie - dlatego też ananas jest częstym składnikiem różnych preparatów odchudzających .Ananas więc wspomaga odchudzanie.
 Dodatkowo bromelina jest czynnikiem przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym - właściwość tą z kolei wykorzystuje medycyna sportowa.

- zawierają fitoestrogeny, dzięki czemu mają działanie estrogenopodobne;

- jest bogatym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C, zawiera także witaminy z grupy B, beta-karoten.

- ananasy zawierają sporo cukrów ( głównie sacharozę), kwasy owocowe, składniki mineralne takie jak- potas, miedź,fosfor, żelazo i inne (np. wspomniany już mangan)

Najzdrowszy jest owoc świeży

 Puszkowane owoce zawierają sporo cukru, mają też oczywiście obniżoną zawartość składników odżywczych. Często zastanawiam się czy składniki zawarte w owocach wchodzą w reakcję z puszkowym opakowaniem... i to mi wystaczy by chętniej sięgać po surowe, świeże owoce.
Kupując ananasa szukajmy dojrzałego owocu- możemy zrobić mały test- chwyćmy liść ze środka "czuba", jeśli daje się łatwo wyrwać- jest duża szansa , że nasz owoc jest dojrzały.
Do wygodnego krojenia ananasa można użyć specjalnego noża- wykrawacza, który w prosty i szybki sposób oddzieli miękki miąższ od zdrewniałego wnętrza.

Sok z ananasa zaleca się w schorzeniach żołądkowo-jelitowych, w chorobach układu sercowo- naczyniowego, wątroby, przy niedokrwistości.
Niektóre źródła wymieniają ananasa, jako jeden z pokarmów mogących u osób wrażliwych, wywoływać bóle głowy.

Bardzo lubię i polecam koktajl z ananasem
 - pół małego ananasa
- 2 dojrzałe banany
- 4-5 mandarynek lub 2 pomarańcze
- woda mineralna
- łyżeczka nasion chia lub innych (mogą być mielone)
- garść (duża) szpinaku lub jarmużu
- kilka kropel oleju (ja używam z pestek dyni ale chodzi głównie o to, by rozpuściły się witaminki)

Wszystko razem blenduję (oczywiście owoce obieram), dolewając wodę tak, by uzyskać ulubioną konsystencję. Z podanych składników wyjdzie duuuużą porcja- można przygotować z połowy :)
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...