czwartek, 27 grudnia 2012

Trochę o błonniku


Niegdyś uważany za zbędny składnik żywienia, dziś wychwalany i na nowo doceniany. Mowa o błonniku pokarmowym. Spełnia on sporo ważnych funkcji w naszym organizmie, doceniam jego korzystny wpływ na czynność jelit, właśnie teraz, po świątecznym obżarstwie.

Błonnik pokarmowy, to najogólniej rzecz biorąc te składniki pożywienia, które nie ulegają rozkładowi, podczas trawienia enzymatycznego, bądź ich rozkład jest niewystarczający. Możemy rozróżnić  dwie grupy- składniki rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Wymienić możemy takie niestrawne substancje roślinne zawarte w pożywieniu jak np. pektyny, hemicelulozę, celulozę czy ligninę. Te dwie ostatnie są nierozupuszczalne.

Włókno pokarmowe (błonnik) przeciwdziała przede wszystkim zaparciom, otyłości, występowaniu hemoroidów, wspomaga także układ krążenia i zapobiega schorzeniom serca. Błonnik obniża wzrost poziomu cukru we krwi po posiłkach- mowa tu szczególnie o błonniku rozpuszczalnym (pektyna, betaglukan), przy okazji przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu- między innymi wiążą kwasy żółciowe i inne szkodliwe substancje ( np. substancje rakotwórcze). Antyrakowe działanie błonnika "ujawnia się" także w inny sposób- rozpuszczalne frakcje błonnika zawartego w roślinach, rozkładane są przez bakterie jelitowe, przy okazji powstaje kwas masłowy, który dodatkowo wpływa hamująco na rozwój komórek rakowych.

Błonnik pokarmowy jest bardzo istotnym elementem zdrowego odżywiania się, ale 
co istotne, najlepiej jest jak najbardziej różnicować w swoim jadłospisie jego zawartość , gdyż poszczególne frakcje spełniają odmienne funkcje. Należy także odpowiednio dużo pić, by błonnik mógł  napęcznieć- w przeciwnym razie, przy zwiększonym spożyciu błonnika i niewielkiej podaży płynów, możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Unikajmy spożywania "gotowego" błonnika- czyli wyizolowanego- taki błonnik podczas obróbki traci część prozdrowotnych właściwości, poza tym, nasz organizm jest nastawiony na trawienie normalnego jedzenie- w którym współgrają różnorodne substancje czynne, wpływając całościowo na nasze zdrowie.

Doskonałym źródłem błonnika są produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, warzywa i owoce. Otręby pszenne czy owsiane są szczególnie bogate w błonnik pokarmowy. Możemy je dodawać do jogurtu, posypywać nim zupy, sałatki, mieszać z masłem- byle oczywiście z umiarem i smakiem.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

3 komentarze:

  1. bardzo ciekawe informacje :) błonnik to podstawa w mojej diecie!

    OdpowiedzUsuń
  2. ja się po tych świątach ruszać nie mogę.. Nie wiem czy błonnik rozrusza moje jelita ;P

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydatne informacje,zastanawiałam sie nad zakupem błonnika w tabletkach.Zapraszam do mnie Julunia148.blogspot.com,obserwujemy?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...