Groch króluje w naszej kuchni już od dawna, zazwyczaj spożywamy go w formie wspaniałej zupy- grochówki, warto go także wykorzystać w naszym żywieniu pod postacią pysznych wegetariańskich pasztetów.
Jako roślina strączkowa, dostarcza nam sporo cennego błonnika, jest też wysokokaloryczny, choć po wysuszeniu wartość kaloryczna spada.
Dojrzałe wysuszone ziarna obfitują w białko i węglowodany. Znajdziemy tu witaminy- beta-karoten, witaminy B1, B2, B5, B6, odrobinkę wit.C, a z minerałów wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, sód, oraz mikroelementy takie jak selen, mangan, miedź i cynk.
Groch jest także całkiem dobrym źródłem przeciwcholesterolowych włókien rozpuszczalnych, włókna te są także pomocne przy innych dolegliwościach- np. zaparciach. Ponadto, groch jest produktem o niskim indeksie glikemicznym.
Warte uwagi jest cenne białko, które zawiera takie aminokwasy jak leucyna, cystyna, walina i kilka innych.
Podobnie jaki i inne strączkowe, groch "oferuje" nam substancje przeciwrakowe, takie jak saponiny, kwas fitynowy, substancje balastowe czy inhibitory enzymów.
Kilka lat temu ogłoszono wyniki badań naukowych dotyczących grochu- dowiedziono miedzy innymi, że groch może być pomocny w diecie osób chorujących na nerki i nadciśnienie.
A co ze wzdęciami? jak już kiedyś pisałam, odpowiednie przyprawienie może być bardzo pomocne- pamiętajmy więc o imbirze, czosnku, kminku.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Groch uwielbiam w postaci wojskowej grochówki ale zrobionej tylko przez mojego tatę :)
OdpowiedzUsuńAle jak jest surowy groch? :) Rozumiem, ze go gotujesz a nie tylko moczysz? Jak wiec wyglada Twoje gotowanie grochu?
OdpowiedzUsuńJa zazwyczaj mocze cala noc i na nastepny dzien gotuje az do miekkosci. surowym jedzeniem zbyt wiele wspolnego to wiec nie ma..
oczywiście moczę surowy groch :) jedyna strączkową roślina która można jeść na surowo jest bodajże młody zielony groszek.
Usuń