poniedziałek, 8 lutego 2016

Warzywa kapustne kontra "raczysko"

O tym, że warzywa kapustne są zalecane w diecie antynowotworowej wiadomo już dawno.
Warto jednak ciągle i ciągle przypominać sobie o tym fakcie, zwłaszcza, że życie nas nie rozpieszcza i co chwilę dowiadujemy się o chorobie kogoś bliskiego czy znajomego.

Warzywa krzyżowe, do których należą kapustne, oferują nam wspaniałą broń, którą trzeba wykorzystać, każdego dnia. Zawierają bowiem tioglikozydy (glukozynolaty) i inne aktywne związki, mające znaczenie w profilaktyce antynowotworowej między innymi raka prostaty, płuc, piersi, trzustki, pęcherza, żołądka, jelita

Produkty enzymatycznego rozpadu glukozynolatów (zwanych też glukozynolanami) wpływają na usuwanie związków rakotwórczych z komórek
Warzywa kapustne to także arsenał innych substancji wspomagających nasze zdrowi, to wspaniałe źródło witamin (C, PP, kwasu foliowego, karotenu) , minerałów (potas, żelazo, wapń, selen) , flawonoidów, polifenoli

W grupie glukozynolanów, które składają się z  trzech cząstek takich jak : glukoza+siarka+ reszta aminokwasowa, wyodrębniono kilkanaście ich rodzai, w zależności od rodzaju reszty aminokwasowej. Zawartość i rodzaj glukozynolanów jest różna u różnych warzyw.
Przykładowo : synigryny, glukonapiny i glukobrassicyny  najwięcej jest w brukselce, glukoiberyny w białej kapuście. Nawet same odmiany gatunkowe w obrębie jednego rodzaju warzywa, ukazują duże różnice zawartości glukozynolanów.

Glukozynolany podlegają hydrolizie w wyniku które powstają indole, tiocyjaniany, izotiocyjaniany i nitryle . Nie ma sensu wymieniać wszystkich produktów rozpadu, jest ich dużo, warto wyróżnić te, które mają szczególne znaczenie zapobiegawcze  we wczesnych etapach kancerogenezy są to: izotiocyjanian fenyloetylu, sulforafan oraz indolo-3-karbinol.
 Nazwy trudne do zapamiętania, ale ważne by wiedzieć gdzie znajdziemy te związki . Sulforafan znajdziemy głównie w brokułach, izotiocyjanin w kapuście białej  a indolo-3-karbinol w kapuście białej i kalafiorze. Nie oznacza to oczywiście, że mamy zrezygnować z pozostałych kapustnych, których jest bardzo dużo, ale szczególnie w diecie trzeba uwzględnić te warzywa.
Działanie antyrakowe glukozynolatów polega także na blokowaniu tych czynników które mogłyby uszkodzić DNA komórki a także na wzmocnieniu zaprogramowanej śmierci komórek rakowych.

Trzeba wspomnieć jeszcze o jednym, a mianowicie o działaniu niepożądanym tzw. substancji antyodżywczych zawartych w kapustnych, są to goitrogeny- mogące wpływać na zaburzenie metabolizmu tarczycy, efektem tego może być działanie wolotwórcze.
Zakładając, że kapusta nie będzie spożywana przy na każdym posiłku i dieta będzie zawierała jod (sól jodowana) można uznać, że nie jest to problem.
Uważa się, że czynnik wolotwórczy jest częściowo dezaktywowany przez gotowanie czy kiszenie. Osoby ze schorzeniami tarczycy powinny więc zachować zdrowy rozsądek i nie rezygnować z kapustnych, które są tak cenne w diecie antynowotworowej.

Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...