środa, 8 grudnia 2010

Orzechy włoskie pełne przeciwutleniaczyTrudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez orzechów włoskich. Królują wśród wypieków, ciasteczek i innych potraw, zdobią choinkę i świąteczne dekoracje.

Twarda skorupka kryje w sobie niezwykłe bogactwo- nie tylko smaku. Jądro orzecha zawiera duże ilości tłuszczu wraz z jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3. Wystarczy rozłupać i zjeść oczywiście, około 25 sztuk orzechów by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie człowieka na tłuszcz.

                Znajduje się też tam białko, wyciągowe substancje bezazotowe oraz witaminy : A, B1, E i P. Nie bez znaczenia jest zawartość żelaza, potasu, fluorku i kobaltu. W niedojrzałych orzechach znajduje się sporo witaminy C. Kolejne niezwykłe substancje bioaktywne zawarte w orzechach to kwas elagowy oraz substancje balastowe.Najpyszniejsze i najzdrowsze są orzechy spożywane na surowo.

                 Dzięki zawartości cennych tłuszczy, witaminy E (przeciwutleniacz!) skutecznie obniża się cholesterol, a dzięki temu serce będzie mocniejsze i zdrowsze. Kwas elagowy to skuteczna broń w walce z rakiem- badania dowiodły,że ów kwas (jeden z kwasów fenolowych) skutecznie chroni DNA przed czynnikami rakotwórczymi, wiąże szkodliwe substancje i przeciwdziała tym samym powstawaniu raka.

Orzechy można także wysuszyć ale należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie zjadać orzechów nadpsutych czy spleśniałych- zawierają bowiem bardzo trująca alfatoksynę.

      Nie będę rozpisywać się na temat właściwości leczniczych orzecha włoskiego jako rośliny- tu zastosowanie mają głównie liście, łupiny owoców, kora korzenia i olej. Znaczenie lecznicze jest szerokie i jest to temat na kolejnego posta.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

  1. Orzechy są bardzo zdrowe, chociaż niektórzy unikają je ze względu na wysoką zawartość tłuszczy. Jednak pamiętajmy, że są to korzystne dla naszego organizmu tłuszcze.
    www.zatrzymajzdrowie.pl

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...