piątek, 13 stycznia 2012
Jak działają otręby?
Kto by pomyślał jaka moc drzemie w tych drobinkach! Otręby otrzymujemy przy mieleniu zbóż, kiedyś traktowane były jako odpad młynarski, ale na szczęście już jakiś czas temu doceniono ich prozdrowotne właściwości. Są one prawdziwym lekarstwem przy wielu dolegliwościach, choćby takich jak: otyłość, cukrzyca, kamica żółciowa, choroby nowotworowe, zaparcia a nawet żylaki.
Jak działają otręby?
- błonnik w nich zawarty działa jak miotełka- wspomaga usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, normalizuje stolec i pracę jelit, zapobiegając przy tym rakowi
- wpływają na rozwój korzystnej flory bakteryjnej która pomaga powstawać niektórym witaminom oraz utrudnia rozwój raka przewodu pokarmowego
- obniżają poziom "złego" cholesterolu, ratując przy tym serce i naczynia krwionośne
co zawierają?
- cała paleta witamin - witaminy z grupy B( głównie tiamina) A, E
- składniki mineralne na czele z antyrakowym selenem oraz fosfor, wapń, potas, magnez, cynk
-rozpuszczalne włókna (beta-glukan)
-włókna trudno rozpuszczalne które obniżają poziom estrogenów chroniąc przed rakiem np. sutka
Najzdrowsze są otręby pszenne, choć można sięgać też po inne. Najlepszym sposobem na spożywanie otrąb jest ich uprzednie uprażenie na patelni. Mamy wówczas pewność, że będą czyste mikrobiologicznie ( wolne od bakterii, grzybów), co więcej pięknie pachną i o wiele lepiej smakują. Następnie można je zmielić, np. w młynku do kawy, choć to nie jest konieczne.
Otręby można dodawać do wypieków, ciast, sosów, placków ziemniaczanych, naleśników, jogurtów (naturalnych niesłodzonych!), sałatek, surówek itp. Można wymieszać je z masłem i takim zdrowym specyfikiem smarować kanapki ( ja daje jeszcze mielone pestki z dyni i słonecznika). Oczywiście nie dajemy ich w wielkich ilościach, działanie prozdrowotne można osiągnąć zjadając 2-3 łyżeczki otrąb dziennie.
Osoby które chcą za pomocą otrąb leczyć zaparcia, powinny pamiętać o 2 zasadach- robić to stopniowo i bardzo dużo pić.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Dorzucam do porannej miseczki po łyżce różnych otrąb.Lubię je i nie mam nigdy problemów żołądkowych. Dodaję też do wypieków:)
OdpowiedzUsuńJa dodaje otręby do jogurtów zazwyczaj ale muszę używać ich częściej , myślałam że działa tylko na metabolizm a tutaj miłą niespodzianka ma jeszcze wiele innych właściwości
OdpowiedzUsuńOj tak. Często robię sobie Otrębiankę (coś jak owsianka, tylko że z otrębów), a w wersji deserowej dodaję trochę kakao :-)
OdpowiedzUsuń