piątek, 4 września 2015

Zdrowie do przeglądu

        
Czas leci nieubłaganie i właśnie się zorientowałam, że muszę oddać samochód do przeglądu. W związku z tym, nasunęła mi się taka refleksja, że czasami przydałoby się takie podejście w stosunku do nas samych- po prostu warto przyjrzeć się sobie, temu co ma wpływ na jakość naszego życia a co może przekładać się na nasze zdrowie.

Myślę , że warto podejść do tego kompleksowo. Zazwyczaj przystępujemy do "działania" gdy konkretnie nam coś dolega lub gdy zmuszają nas do tego czynniki zewnętrzne, na przykład badania okresowe w pracy.
       
 Nie jestem zwolenniczką biegania do lekarza bez przyczyny, jednak pracując na co dzień z ludźmi chorymi, mam nieco inne spojrzenie na szeroko pojętą profilaktykę. Nie chodzi tu tylko o standardowe badania zalecane w takim czy innym wieku, czuję lekki niedosyt, bo jestem przekonana , że ten "przegląd" mógłby wyglądać nieco inaczej. Dlaczego? Bo wierzę głęboko, że kiedyś nadejdzie taki dzień, kiedy obowiązkowo zostaną wprowadzone konsultacje dietetyczne, dla ludzi w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem różnych grup zawodowych.

        Siedzący tryb życia, naszpikowany czynnikami stresowymi, jedzenie w pośpiechu, brak odpowiedniej reakcji na niedomagania organizmu to dziś standardowy obrazek, który nieco może się przekształca, dzięki modzie na zdrowie. Zwraca się też uwagę na potrzebę odpowiedniej ilości ruchu, jak grzybów po deszczu przybywa biegaczy i na szczęście coraz częściej pojawiają się ludzie zainteresowani zdrowym odżywianiem. Byłoby cudownie gdyby dzieciaki w szkołach czy już w przedszkolu miały "przymusową profilaktykę" związaną z przybliżeniem bioaktywnych składników diety. Sama zauważyłam, że dzieci są zainteresowane opowiadaniem o tym " dlaczego to jest takie zdrowe" albo "na co wpływa to czy tamto". Wystarczy tylko odpowiednio podać taką wiedzę, by była użyteczna i interesująca.

        Wracając do badań profilaktycznych, warto z troską podejść do siebie i sprawdzić czy wszystko jest w porządku- jednak nie opierać się na suchych faktach, parametrach i liczbach. Potrzeba umiejętnego spojrzenia na wyniki badań poprzez pryzmat naszego talerza. Z pewnością nie jest to łatwe, zwłaszcza, ze brakuje specjalistów w tej dziedzinie lub po prostu dociekliwych lekarzy, którzy są zwolennikami zbawiennego wpływu naturalnego, zdrowego odżywiania na nasze zdrowie. Kompleksowa analiza tego, co wkładamy do ust powinna być częścią każdej wizyty lekarskiej.

Oczywiście najlepsze jest podejście kompleksowe do tematu profilaktyki. Oznacza to, że wszelkie badania połączone są z konsultacją lekarzy specjalistów. Ważne by były one odpowiedzią na indywidualne potrzeby, przecież nie można podchodzić w ten sam sposób do kobiety i mężczyzny, do dziecka czy seniora. Co więcej, inaczej spojrzymy na kogoś, kto ma uwarunkowania do pewnych schorzeń, jest w grupie ryzyka czy od dłuższego czasu wymaga specjalistycznej opieki ze względu na trwającą chorobę.
Większe placówki medyczne oferują pakiety tematyczne, jest to wygodna dla tych, którzy chcą po prostu zrobić sobie zdrowotny "przegląd", bez konieczności gonienia i stania w kolejkach do lekarza pierwszego kontaktu. Jest to też fajny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego. Dbajmy o siebie, bo zdrowie mamy tylko jedno.


Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

3 komentarze:

  1. Dokładnie - zdrowie jest najważniejsze, bo ja jego nie ma, to innych rzeczy też się nie osiągnie :) Trzeba o nie dbać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdrowie jest najważniejsze, to fakt, szczególnie, że gdy dodamy do tego "zdrowie poprawia nasze samopoczucie i dodaje energii do życia". Ze zdrową dietą człowiek rano wstaje przed budzikiem wypoczęty... a bez... jeszcze pamiętam te dni, gdy ustawiałem sobie 5 budzików i wstawałem dopiero po 3. drzemce tego ostatniego. ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...