poniedziałek, 27 stycznia 2014

Niebanalny jogurt naturalny

        No muszę się pochwalić. Od jakiegoś czasu mam regularną dostawę świeżego naturalnego jogurtu. Wszystko za sprawą męża, który doskonale robi domowy jogurt :).

Jak zrobić zdrowy domowy jogurt naturalny?

 Przepis jest bardzo prosty, wystarczy tłuste mleko i niewiele dobrego naturalnego jogurtu do "zaszczepienia" mleka. Mówiąc dobry jogurt, mam na myśli taki z kilkoma szczepami bakteryjnymi (żywymi!), bez cukru, mleka w proszku i innych dodatków. Nie nadaje się jogurt terminizowany czy pasteryzowany. Na litr mleka wystarczy pół opakowania małego jogurtu, można też użyć saszetki z bakteriami, które można kupić w internecie.

       Mleko (pasteryzowanego nie trzeba zagotowywać) podgrzewany do temp. około 45-50 stopni a następnie dodajemy jogurt i całość mieszamy. Przekładamy do szklanego czystego słoja, zakręcamy i odkładamy w ciepłe miejsce np. koło kaloryfera, pieca. Można użyć termos (ze szklanym wkładem najlepszy). Na rynku są także dostępne specjalne jogurtownice. Teraz pozostaje nam poczekać, starać się nie ruszać słoja.

        Po 6-7 godzinach sprawdzamy czy jogurt osiągnął prawidłową gęstość (przechylamy lekko słój, jogurt powinien niemal "stać" , być gęsty), jeśli tak, przekładamy do lodówki by zahamować dalszą fermentację. W termosie proces fermentacji przebiega szybciej, mniej więcej 5-6 godzin powinno wystarczyć.

       Jeśli jogurt wyszedł zbyt kwaśny, oznacza to, że prawdopodobnie fermentacja trwała zbyt długo. Nasz jogurt zazwyczaj wychodzi śmietankowo - kremowy, o lekko kwaśnej nucie - idealny. Możemy potem oczywiście dołożyć ulubione dodatki smakowe np. miksowane owoce, miód, otręby, zarodki - jak kto woli. Kolejne jogurty można robić używając powstałego jogurtu do "szczepienia" mleka, jednak trzeba zadbać o to, by co jakiś czas kupować nowy jogurt.

Dlaczego warto jeść jogurt naturalny?

       Podstawową substancją bioaktywną zawartą w jogurcie są bakterie kwasu mlekowego. Mają one korzystny wpływ na florę jelit, przykładowo hamują rozwój zarazków chorobotwórczych (skutecznie leczą biegunkę). Wspomagają trawienie laktozy - cukru mlekowego, dlatego też, osoby które nie tolerują laktozy w mleku, z powodzeniem mogą jadać produkty fermentacji mlekowej. Dzięki bakteriom kwasu mlekowego wzmaga się produkcja przeciwciał, dzięki czemu system immunologiczny zaczyna pracować na wyższych obrotach ( szczególnie jogurty zawierające szczepy  Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus termophilus)

Udowodniono także, że bakterie kwasu mlekowego są pomocne w walce z rakiem (szczególnie Lactobacillus acidophilus). Wiążą w jelitach kancerogeny unieszkodliwiając je. Rola bakterii w profilaktyce antynowotworowej, poddawana jest ciągłym badaniom. Jogurt to także źrodło wapnia, potasu, fosforu czy magnezu a także witamin z grupy B.

      Trzeba też pamiętać, że bakterie kwasu mlekowego używane są do produkcji innych zdrowych smakołyków, takich jak zsiadłe mleko, kefir, twaróg, kapusta kiszona, ogórki kiszone czy chleb na zakwasie.
      Jogurt naturalny można z powodzeniem wykorzystać w naturalnej kosmetyce.
Przepis na jogurtową maseczkę znajdziecie na blogu Naturalnie Piękna .
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

20 komentarzy:

  1. już od dłuższego czasu mnie korci żeby zrobić własny jogurt. Chyba się w końcu skuszę. Zachęcasz, nęcisz :)
    Pozdrawiam
    Monika

    OdpowiedzUsuń
  2. oj ciekawa jestem:) smaku takiego jogurtu:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przyznam szczerze, że poczatkowo bałam się tego smaku ale jak już się skusiłam to na dobre.

      Usuń
  3. Ja uwielbiam jogurt z łyżką kaka albo miodu a nawet domowego soku np. z malin :) Pyszny jest :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. my dziś z Julcią pałaszowałyśmy jogurt z prawdziwa wanilią i migdałami- pycha!

      Usuń
  4. A mleko jakie? Zwykłe sklepowe moze być czy to raczej się nie uda?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zwykłe sklepowe może być, tylko ma być 3,2%. Jak ktoś ma dostęp do mleka "prosto od krowy" to należy je uprzednio zagotować. Godny polecenia jest najzwyklejszy tescowy jogurt (value) ma 4 szczepy żywych bakterii.

      Usuń
  5. Jogurcik wygląda pysznie ;p gratulacje dla męża ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny pomysł na zdrowy jogurcik. Chętnie wypróbuje.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja do jogurtu naturalnego dodaje Jagody Acai, skarb zdrowia - fajny blog :]

    OdpowiedzUsuń
  8. U nas jak jedziemy do teściowej to ona ma jogurt i sery i masło robione z normalnego mleka, słuchajcie to wszystko ma zupełnie inny smak niż to w sklepach, co ciekawsze to wszystko jest znacznie bardziej tłuste! a jednak, ona jest chudziutka

    OdpowiedzUsuń
  9. Mleka staram się pić jak najmniej lub w ogóle bo dorosłym nie sprzyja zdrowiu :]

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. picie mleka jest rzeczywiście kwestią sporną, myślę,że wkrótce napiszę post o mleku - wszystkie za i przeciw, choć łatwe to nie będzie...

      Usuń
  10. Właśnie dziwi mnie polecanie mleka krowiego i nabiału na zdrowotnym blogu. Przecież to prosta droga do osteoporozy. Mariola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam; proszę podać choć jedno badanie naukowe dowodzące, że jedzenie jogurtu prowadzi do osteoporozy

      Usuń
    2. Proszę spojrzeć na statystyki, osteoporoza występuje najczęściej w krajach o największym spożyciu mleka. Mleko krowie jest dla cielaków, to dość logiczne, dla ludzi jest ludzkie w okresie niemowlęcym. Artykułów na temat szkodliwości mleka jest mnóstwo, proszę sobie wyszukać. Proszę na to zagadnienie spojrzeć od strony logicznej. Czy jakikolwiek gatunek pije mleko innego w wieku dorosłym? Tu filmik, jeden z przykładów.
      http://kafeteria.tv/Czego-nie-wiesz-o-MLEKU-Powoduje-osteoporoze-jLPIkRvPdkV?utm_source=o2_SG&utm_medium=Wideo&utm_campaign=o2

      Usuń
    3. zaznaczam, że powyższy artykuł jest o JOGURCIE nie o mleku. W rzadnym miejscu nie polecam mleka. Do wszystkiego trzeba podejść zdroworozsądkowo. Co do statystyk: kraje o największym spożyciu mleka to także społeczności które są wysokorozwinięte - statystycznie jest w nich więcej używek, mniej ruchu (samochody, komunikacja...) prosze nie zapominać, że osteoporoza nie jest wynikiem tylko diety!!

      Usuń
    4. Tak ma pani rację, nabiał jest jednym z czynników, bo chodzi głownie o nieprzyswajalny wapń i nadmiar białka. Do osteoporozy przyczynia się również brak ruchu, niedobory witaminy D, magnezu fosforu i witaminy K2. Jogurt jest z mleka, nie zmienia się w nim zawartość białka dla mnie to ta sama szuflada i pierwszym krokiem do zdrowia powinno być odstawienie nabiału. Każdy sam decyduje. Pozdrawiam panią serdecznie, moim celem nie było przyczepienie się, bo poza nabiałem, to pozostałymi artykułami może pani pomóc ludziom.Mariola

      Usuń
  11. Ludzie co wy "klepiecie" mleko szkodzi? Jeszcze niedawno "wielcy naukowcy"(pyskole telewizyjni) twierdzili, że jajka szkodzą, bo podnoszą poziom złego cholesterolu, a teraz się z tego wycofali! Pódzcie po rozum do głowy, czy nasze babki i prababki chorowały z powodu picia mleka i spożywania jego przetworów, a teraz ludzie tak chorują na raka. Zgadzam się jednak z tym, że dla niemowlaków lepsze jest mleko matki, bo jest łatwiej przyswajalne. Ponadto kto ma problem z trawieniem mleka to powinien spożwać go w formie przetworzonej jak jogurty, kwaśne mleko i twaróg - KTÓRY JEST NAJWIĘSZYM ANTYOKSYDANTEM.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...