piątek, 24 października 2014

Dzień walki z otyłością


    Z inicjatywy WHO obchodzimy dziś Dzień Walki z Otyłością. Choć sama nie borykam się z problemem nadwagi i nigdy nie miałam potrzeby odchudzania się, tematyka ta jest mi bliska. Świadomość tego, co jest przyczyną otyłości zmusza niejednego z nas do refleksji.

   Otyłość, choć jest chorobą o różnorakim podłożu (także genetycznym, psychospołecznym ) bardzo często jest przyczyną nieprawidłowej diety i małej aktywności. Trzeba pamiętać, że na zwiększonej wadze nie kończą się problemy, otyłość prowadzić może do cukrzycy, zwiększonego zachorowania na niektóre nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe.
Walka z otyłością to nie tylko edukacja zdrowotna (od przedszkolaka!), czyli prawidłowa dieta i zwiększenie ilości ruchu, to także zmiana zachowań, czasem samych celów życiowych.
  
   Jeśli chcesz być człowiekiem zdrowym i szczuplejszym zarazem, musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Trzeba dokonać pewnej rewolucji nie tylko na talerzu ale przede wszystkim w samym nastawieniu i nawykach. Bez tego ani rusz!

Chcąc zrobić krok w stronę zdrowia i utraty zbędnych kilogramów trzeba poruszać się na dwóch "nogach"- jedną jest aktywność fizyczna a drugą zdrowa dieta. Skacząc na jednej "nodze" daleko nie zajdziemy.
    
 Jaka jest zdrowa dieta? Zainteresuj się tym tematem, poszukaj inspiracji, zdobądź wiedzę w taki sposób jak lubisz, może to być dobra książka, blog (zapraszam w moje skromne progi) portal, funpage, periodyki naukowe, programy, spotkania z dietetykami w realu itp. Na dobry początek polecam poradnik z zaprzyjaźnionej strony : http://www.dobradieta.info/1133,dzien-walki-otyloscia-system-skutecznego-odchudzania-cz-1.html

    A ruch? No każda aktywność jest lepsza niż jej brak. Nie trzeba biegać maratonów czy wykupywać abonamentu na siłownię na najbliższe pięć lat. Trzeba zdroworozsądkowego podejścia, zwiększać aktywność stopniowo, zaczynając od spacerów bez względu na pogodę (skutkiem ubocznym będzie hartowanie organizmu a więc zyskamy odporność). Zapewniam, że odpowiednia dawka ruchu sprawia, że po prostu chce się żyć! Może dzień walki z otyłością stanie się pierwszym dniem zdrowego życia?

Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

2 komentarze:

  1. A ja z nadwagą muszę niestety walczyć. Od jakiegoś czasu zaczęłam stosować nową metodę. Oprócz diety, stosuję liczenie kalorii. Początkowo miałam z tym pewne trudności, ale jakoś poszło. Dużo wskazówek można znaleźć tutaj:http://kalkulatorkalorii.net/kalkulator-kalorii
    Na razie jakoś mi idzie. Schudłam już 7 kg, a jak dla mnie to bardzo dużo. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...