niedziela, 2 listopada 2014

Wiesiołek - niepozorny skarb

Wiesiołek (Oenothera) roślinka ta, choć niepozorna, kryje w sobie tyle bogactwa. Syn, widząc olej z wiesiołka w naszej lodówce pytał, czy jak ktoś to pije to będzie wesoły ;) No nazwa może to sugerować.
Zaczynam się przyzwyczajać do tego, że dzieci pytają- mamo, a na co to działa? I cieszy mnie ta dociekliwość bo ciągle mam nadzieję wpływa to na kształtowanie właściwych postaw żywieniowych i prozdrowotnych. Odrobinę abstrahując, ciekawe jest to, że kwiaty tej rośliny otwierają się wieczorem (są głównie zapylane przez motyle nocne), swoją droga są całkiem ładne.

W ziołolecznictwie używa się zarówno nasion jak i samej rośliny (ziela) które jest bogate między innymi w flawonoidy czy fitosterole oraz kwas linolowy(LA) i gamma-linolenowy (GLA), inne kwasy, białko, mikroelementy.

    Fitoterapeuci podają szereg właściwości zdrowotnych wiesiołka, a w zasadzie wiesiołków, bo gatunków jest bardzo dużo, najpopularniejszym i szeroko stosowanym w lecznictwie jest wiesiołek dwuletni. Ziele działa bowiem przeciwmiażdżycowo, odtruwająco, przeciwzawałowo, przeciwcukrzycowo, wzmacniająco, uodparniająco, wzmacniająco, wspomagająco przy chorobach autoimmunologicznych. Imponujące, prawda? I tak nie wymieniłam wszystkich właściwości których się doczytałam.

     Z tego względu, zaleca się go w przypadku nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy, schorzeń trzustki, wątroby, nieżytów przewodu pokarmowego, w przypadku chorób zakaźnych, skórnych, stanów zapalnych układu moczowego czy po prostu w osłabieniu organizmu.

     Dobrodziejstwa wiesiołka można zaserwować sobie w różny sposób, można nasiona czy wysuszone ziele zmielić w młynku i spożywać po łyżeczce. Prosty jest również napar- mielony wiesiołek zalewamy wrzątkiem i odstawiamy a po przecedzeniu pijemy napar, który mogą spożyć także dzieci. Można przyrządzić też nalewkę wiesiołkową, miód wiesiołkowy.

Niezwykle cenny jest olej, pozyskiwany z nasion wiesiołka, nie tylko ze względu na zawartość kwasów GLA i LA. Można go dostać w formie płynnej lub w kapsułkach. Można go stosować zarówno w celu wzbogacania diety ale także jako kosmetyk, ja olej wcieram we włosy ale można użyć go bezpośrednio na skórę, lub jako składnik naturalnych domowych kosmetyków.

     Chciałam zachęcić do stosowania naszych rodzimych skarbów natury, wiem, że jest moda na egzotyczne oleje (im bardziej egzotyczny tym lepiej), ale wciąż nie doceniamy tego co mamy dostępne na naszym rodzimym podwórku. Przykładem jest właśnie olej z wiesiołka, który jest mega zdrowy i niczym nie ustępuje droższym "kuzynom".

Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

3 komentarze:

  1. Racja, olej z wiesiołka jest super. Sama miałam okazje go stosować i przypuszczam że jeszcze nie raz u mnie zagości :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie, że warto stosować. Tylko wszystko z głową, żeby sobie nie zrobić krzywdy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sama stosuje kapsułki z olejem z wiesiołka (Gal) od blisko roku. Żaden szampon, odżywka czy maska nie zrobiły tego, co zrobił z moimi włosami wiesiołek! Są mocne, wyglądają zdrowo, dobrze się układają - same plusy. Skóra na twarzy również wygląda zdrowiej!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...