środa, 13 stycznia 2016

Moc goździków czyli przyprawy warte uwagi

         
Goździki to w moim domu nieodzowny symbol Świąt Bożego Narodzenia, wbijam je namiętnie w owoce pomarańczy by kusić przyjemnym zapachem, przy okazji, kompozycja stanowi ciekawą dekorację. Święta oczywiście minęły, ale sentyment do goździków nie, tym bardziej że w tych maleństwach drzemie nie tylko aromatyczna moc ale także sporo zdrowia.

         Goździki. choć mają wygląd jak "gwoździki", są kwiatami goździkowca- w zasadzie ich pączkami, zebrane przed etapem rozkwitu. Ciekawostką jest to, że sama roślina to drzewo, całkiem spore na dodatek.


    Goździki są bardzo bogate w olejki eteryczne- mają ich nawet 20%. Oprócz tego zawierają  między innymi związki azotowe, garbniki, tłuszcze. Przedmiotem naszych zainteresowań jest sam olejek eteryczny, który zawiera substancję czynna- eugenol. Oczywiście goździki zawierają sporo minerałów i nieco witamin, ale nikt przecież nie będzie wcinał goździków w celu uzupełnienia tych składników, tutaj pierwsze skrzypce gra wspomniany eugenol.

           Z goździków można przygotować nie tylko olejek ale też napary, nalewki , których spożycie może być zbawienne dla jelit- hamują bowiem procesy gnilne, działają rozkurczająco i zapobiegają wzdęciom. Mają też działanie przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwbólowe, odkażające i do kompletu- antybakteryjne. Eugenol to także naturalny środek znieczulający, ukochali go sobie stomatolodzy. Niektórzy przy bólach zębów, pogryzają sobie (żują) goździki, ponoć pomaga, przy okazji zdezynfekujemy sobie gardło- także bolące.

             Powszechnie uważa się, że goździki mają spore właściwości antyutleniające- wymiatają wolne rodniki. W skali ORAC (z pewnością będzie na temat tej skali wpis na blogu), mierzącej zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu, goździki obok cynamonu zajmują bardzo wysokie miejsce. Sam olejek goździkowy deklasuje pozostałe olejki w tym zestawieniu- jest więc bez wątpienia wart uwagi. jedynie dzieciaczki i kobiety w stanie błogosławionym (także karmiące) powinny raczej unikać goździków.
        
 Nie można zapomnieć o zastosowaniu kulinarnym goździków. Są doskonałe do likierów, grzanego wina, pieczonego mięsiwa czy też słodkich dań, pierników czy też różnego rodzaju nadzień- także wytrawnych.
Macie pomysły na zastosowanie goździków?


Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

  1. We wszystkim należy zachować umiar również w materii tzw wymiatania wolnych rodników tlenowych. Organizm nasz a w szczególności układ odpornościowy wykorzystuje wolne rodniki do neutralizowania zagrożeń, które nie dają się w sposób konwencjonalny wyeliminować. Zbyt duża podaż antyoksydantów nie wyjdzie nam suma sumarum na zdrowie a wręcz przeciwnie.Skuteczne metody walki z nowotworami opierają się na zbombardowaniu komórek nowotworowych dużą ilością wolnych rodników , po takim ataku dopiero komórki nowotworowe stają się podatne na działanie antyoksydantów. Tak działa m.in genialny lek Selol, polski produkt i polska myśl naukowa.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...