piątek, 3 czerwca 2011

Na co dobre są gruszki?Grusza uprawiana była około 1000 lat przed naszą erą. Dzisiejsze gatunki różnią się nie tylko smakiem ale także wyglądem- jest ich na prawdę sporo.

Soczyste owoce zawierają nawet 80 % wody. Bogate są w cukry ( głównie gronowy), garbniki, kwasy owocowe (jabłkowy, cytrynowy), celulozę, pektyny.
 Udział poszczególnych składników zależy od odmiany i dojrzałości owocu, dla przykładu, odmiany deserowe zawierają poniżej procenta garbników, natomiast odmiany dzikie, mają ich nawet 20%.

 Z witamin gruszki zawierają przede wszystkim A, B1, B2 oraz odrobinę witaminy C, ale nie brak też pozostałych witamin, np. K, B5.
Na uwagę zasługuje duża zawartość potasu, przy niskim udziale sodu i chloru. Dzięki temu, gruszki stosuje się w diecie bezsolnej i niskosolnej.
Owoce zawierają także fosfor, magnez , wapń, żelazo, cynk, jod i miedź a nawet bor ( w śladowych ilościach, podobnie jak jod).

Gruszka jest przeciwgorączkowa..

W medycynie naturalnej, gruszki stosuje się w celu obniżenia gorączki, mają też korzystny wpływ na perystaltykę jelit i działanie układu nerwowego.Wykazują lekkie działanie moczopędne, przez co bywają pomocne w schorzeniach układu moczowego.

Najbardziej aromatyczne i smaczne są surowe owoce, które czasem muszą się "uleżeć" by nabrać lepszego, bardziej słodkiego smaku. Można je tez przetworzyć, gotowane czy też duszone gruszki będą najlepsze dla osób o zbyt wrażliwych żołądkach.
Osobiście najbardziej lubię odmiany twarde, lekko kwaskowate, mnogość odmian uprawnych, pozwala zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...