poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Sezamie otwórz się czyli właściwości zdrowotne sezamu

Sezam
Małe złote ziarenka a w nich ukryta moc- moc zdrowia oczywiście. Ziarno sezamowe pochodzi z rośliny oleistej. Właśnie ten tłuszcz zawarty w nasionkach jest cenny- chroni serce i nie tylko. Mowa tu o tłuszczach jedno- i wielonienasyconych.

Cennym składnikiem ziarenek są fitosterole- aktywnie obniżające poziom "złego" cholesterolu. Podobnie jak siemię lniane, w sezamie znajdziemy lignany- choć w mniejszych ilościach. Badania pokazują, że lignany są sprzymierzeńcami w chorobach nowotworowych pochodzenia hormonalnego- np. rak sutka. Wykazują także działanie ochronne dla kwasów tłuszczowych.

Ziarenka zawierają także sporo przeciwutleniaczy- głównie sesamol i sesamolinę, które zaliczane są do przeciwutleniaczy o wysokiej aktywności.
 To nie wszystko. Ciekawym składnikiem odżywczym zawartym w sezamowych ziarenkach jest ubichinol- czyli koenzym Q-10. Jest przeciwutleniaczem silniejszym niż witamina E, działa razem z tą witaminą.

W sezamowym ziarnie jest sporo minerałów- głównie wapnia, potasu, żelaza, fosforu, miedzi, manganu, cynku oraz witamin- witaminy z grupy B, E, A. Warto dodać,że składniki zawarte w sezamie są lepiej absorbowane po obróbce np. po prażeniu czy utarciu ziaren (pasta tahini, "sól" gomasio).

Zdrowe sezamki
 
Sezamki, które zawierają przede wszystkim ziarno sezamowe, mimo zawartego w nich cukru są zaliczane go tych "zdrowszych" słodyczy- choć warto poszukać prawdziwych sezamków o wysokiej zawartości sezamu. Te dostępne w zwykłych sklepach zawierają za dużo cukru. Jest na to rada, sezamki można  przygotować samemu bez zbędnego cukru czy też syropu glukozowo-fruktozowego zastępując go miodem, syropem daktylowym, klonowym, melasą karobową czy innym gęstym zdrowym słodzidłem
Warto też uprażyć ziarno, zmielić i dodawać do kanapek, sałatek czy wykorzystywać przy wypieku pieczywa. W sezamie można z powodzeniem panierować przeróżne smakołyki.

Sezam łuskany możemy kupić : TUTAJ
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...