piątek, 5 lutego 2010

Poczciwe ziemniaki


Ziemniak to bodajże jedyna roślina, która przez dłuższy czas, może być naszym jedynym pożywieniem. Nie spożywamy go na surowo, ponieważ zawiera ciężkostrawną skrobię, która po ugotowaniu zamienia się w klej skrobiowy- łatwostrawny i pożywny.

 Ziemniaki są lekkostrawne, niskokaloryczne i prawie w ogóle nie zawierają tłuszczu. Mitem jest to, że tuczą! No chyba, że odsmażamy je na tłuszczu lub obficie polewamy masłem.

 Bulwy są bogate w potas oraz magnez.Niezwykle cennym składnikiem jest białko- jest ono najlepszego gatunku. Ziemniaki działają przeciwwrzodowo, moczopędnie, przeciwskurczowo, korzystnie wpływają na pracę jelit.
Ziemniaki bogate są w witaminę C, dzięki temu są uznawane w profilaktyce antynowotworowej.

Jak przygotować ziemniaki?Najcenniejsze są ziemniaki gotowane bądź pieczone w mundurkach. Jeśli je obieramy- przygotujmy je na parze. Odwar z gotowania ma wiele cennych składników, warto wykorzystać go na sosy.
Ziemniaki podczas smażenia i tarcia ( np. na placki) tracą wiele cennych wartości. Gdy zalewamy je wodą na długo przed ich ugotowaniem- do wody przenika witamina c, witaminy z grupy B i inne biopierwiastki. Najlepiej gotować je wrzucając do wrzątku. Para ulatniająca się podczas gotowania ziemniaków ma korzystne działanie na drogi oddechowe.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...