poniedziałek, 7 grudnia 2009

Cebula- płaczmy na zdrowie!


Cebula naszpikowana jest substancjami bioaktywnymi, w głównej mierze związkami siarki. Wywołująca płacz alliina jest wśród nich bardzo cenną substancją. Wiele osób stosuje cebulę na ukąszenie owadów- zastanawialiście się dlaczego to pomaga? Otóż związki siarki (siarczki ) łagodzą stany zapalne i uśmierzają ból.

Cebula zawiera także takie składniki, które skutecznie zapobiegają różnorakim chorobom serca- to doskonała profilaktyka antyzakrzepowa. Tymi składnikami są nie tylko przeciwutleniacze ale także kwercetyna.

Od dawna wiadomo, że cebula jest doskonała na przeziębienia- nie tylko łagodzi kaszel ale także katar. Dzieję się to za przyczyną związków siarki, które maja zbawienne działanie na błony śluzowe- pomagają wyksztusić zalegającą wydzielinę, działają przeciwzapalnie.

Surowa cebula, posiekana i wymieszana z miodem jest podstawą do otrzymania zdrowego syropu- na kaszel i stany zapalne górnych dróg oddechowych. Warto na co dzień wprowadzać do diety cebulę- wyjdzie nam to tylko na zdrowie, nawet jeśli w przygotowaniach różnych potraw zapłaczemy.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...