wtorek, 15 grudnia 2009

Zdrowe bakterie


Bakterie nie muszą być szkodliwe- a przynajmniej nie wszystkie. Bakterie kwasu mlekowego służą zdrowiu! Gdzie je znaleźć? W jogurcie naturalnym. Jest w nim także wapń, który jest ważnym składnikiem odżywczym.

Na czym polega moc bakterii kwasu mlekowego? Otóż mają one korzystny wpływ na florę bakteryjna jelit- hamują rozwój chorobotwórczych zarazków, stanowią dzięki temu pomoc w czasie biegunki czy innych stanach zapalnych jelit. Wytwarzając bakteriocynę utrudniają osiadanie na ścianach jelit bakterii chorobotwórczych. Dodatkowo wzmacniają aktywność immunologiczną, są doskonałym profilaktycznym pokarmem.

Przeprowadzane ostatnimi czasy badania naukowe wykazały ponadto, że bakterie kwasu mlekowego hamują rozwój raka! Unieszkodliwiają enzymy pozwalające na rozwój karcenogennych substancji. Dowiedziono również, że wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu. Jogurt należy więc spożywać codziennie-najlepiej jeśli jest to jogurt naturalny, bez dodatku sztucznych barwników i owoców, o których pochodzeniu niewiele wiemy (takich jogurtów owocowych w sklepach mamy pod dostatkiem- omijajmy je).

Zróbmy jogurt sami. Jak? Oto przepis : mleko pasteryzowane mieszamy z łyżką jogurtu naturalnego (kupujemy sprawdzony, bogaty w szczepy bakteryjne) i przechowujemy przez 5-7 godzin w temperaturze 40 stopni- w specjalnym urządzeniu lub w termosie. Taki jogurt można przechowywć następnie w lodówce do tygodnia.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...