sobota, 12 grudnia 2009
Nasz rodzimy król owoców- jabłko
Niedoceniony król polskich sadów. Jabłko- owoc pełen zdrowia. Dostępne przez cały rok, tanie ale przede wszystkim bardzo zdrowe. To skarbnica substancji bioaktywnych, zawiera nie tylko witaminy- głównie witaminę c, ale przede wszystkim substancje balastowe (pektyna) oraz flawonoidy- głównie kwercetynę.
Kwasy fenolowe i flawonoidy mają działanie przeciwutleniające, są zbawienne dla serca- zapobiegają bowiem zwapnieniu tętnic. Regularne spożywanie jabłek zapobiega chorobom zakrzepowym- dzieję się to dzięki temu, że płytki krwi nie zbijają się w grudki- nie powstają więc zakrzepy.
Według współczesnej wiedzy medycznej, flawonoidy chronią przed atakami serca. Dzięki sporej zawartości pektyn, naturalnej substancji balastowej- skutecznie obniża się poziom cholesterolu LDL. Już 2-3 jabłka dziennie pomagają obniżyć poziom cholesterolu nawet o 30 %!. to nie wszystkie dobrodziejstwa wynikające ze spożywania substancji balastowych zawartych w jabłkach. Dowiedziono, że mają one także zdolność zmniejszania ryzyka zachorowania na raka- głównie jelit. W walce z rakiem pomaga również zawartość witaminy c i flawonoidów.
Dodatkowo pektyny regulują perystaltykę jelit- od dawna wiadomo, że na biegunkę najlepszym lekarstwem jest starte jabłko. Pektyny mają zdolność wiązania szkodliwych substancji, które mogą przyczyniać się do rozwolnienia.
Zawartość flawonoidów maleje z czasem przechowywania owoców. Wynika z tego fakt, że jabłka najlepiej jeść po zbiorach i należy je odpowiednio przechowywać, by uniknąć strat tych cennych składników. Najlepiej jabłka trzymać w chłodnej piwnicy lub na dole lodówki.
A dlaczego po ukrojeniu jabłka brązowieją? Dzieje się tak, ponieważ zniszczone komórki uwalniają enzymy, które utleniają fenole, które stają się brązowymi chinonami. Fenole tracą wówczas swoje działanie. Dodatek soku z cytryny lub witaminy c zatrzymuje tę reakcję. Szybko brązowiejące jabłko jest więc wyznacznikiem małej zawartości witaminy c w owocu. Ta informacja jest przydatna dla osób, które lubią suszone plastry jabłek- należy wówczas wybierać do tego te gatunki, które mają wysoką zawartość witaminy c. Takimi gatunkami są jonagold czy też ontario.
Jabłka najlepiej spożywać świeże, razem ze skórką która bogata jest w pektyny. Pamiętajmy, że to dzięki temu nasza surowa dieta, będzie jeszcze bogatsza w cenne dla zdrowia składniki.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Uwielbiam jabłka, to najpopularniejszy owoc w mojej dicie, z jadam je całe ze środkiem i nasionkami:)
OdpowiedzUsuńGdzieś czytałem, ze ten środek zawiera dużo jodu, którego brak w miąższowej części owocu.
Tak więc 2-3 jabłka dziennie w całości i nie przejmujemy się niedoborem jodu:)