piątek, 18 grudnia 2009

Ziemniaki nie tuczą!


Te brązowe bulwy zawierają szereg bioaktywnych substancji. Są tak bardzo pospolite, że niektórym wydaje się, że nie są zbyt zdrowe a na dodatek tuczą. Nic bardziej mylnego.

Ziemniaki- są pełne zdrowia. Spora ilość substancji balastowych pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu, ma wpływ również na usuwanie kancerogenów- w ten sposób ziemniak ma działanie antyrakowe. To nie jedyny czynnik hamujący rozwój raka, ziemniak zawiera również saponiny i inhibitory enzymów, hamujące enzymy wywołujące raka.

Ziemniaki nie tuczą! W 100 gramach znajduje się tylko 72 kcal. Mit żywieniowy głoszący, że ziemniaki tuczą wziął się stąd, że ziemniak w połączeniu z tłuszczem, masłem, opiekany na tłuszczu jest wysokokaloryczny, jednak ziemniak sam w sobie nie. Ziemniak daje poczucie sytości- dzięki długiemu rozkładowi skrobi. Dobroczynnym składnikiem ziemniaka jest potas- doskonały dla serca.

Kilka uwag na temat przetwarzania ziemniaków- zawsze należy wycinać zielone miejsca na ziemniakach- jest tam solanina- naturalna trucizna- mogąca zaszkodzić naszemu żołądkowi i nie tylko. Ziemniaki najlepiej przechowywać w chłodzie, nie w foliowych workach. unikać sąsiedztwa cebuli i jabłek- ziemniaki wówczas szybciej więdną i kiełkują. Najzdrowszą formą przygotowywania ziemniaków jest gotowanie na parze bez soli lub pieczenie w mundurkach.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

  1. Moje ziemniaki zawsze leża z cebulą i jabłkami, dzięki za info:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...