czwartek, 10 grudnia 2009

Czy herbata leczy?


To chyba najpopularniejszy napój. Najczęściej pijemy zwykłą czarną, przybywają jednak zwolennicy zielonej, czerwonej i białej. O czym mowa? Oczywiście o herbacie. Napój pochodzący z Chin może nas zaskoczyć, przyjrzyjmy się więc, czy herbata ma jakieś właściwości lecznicze i czy można ją nazwać bioaktywną
.
Podstawowymi substancji bioaktywnymi jakie znajdują się w herbacie są kwasy fenolowe i flawonoidy. Ich zawartość zależy od stopnia fermentacji herbacianych liści- czyli od gatunku herbaty. Obie substancje maja działanie przeciw utleniające - zapobiegają chorobom układu krążenia, zakrzepom, regulując także poziom cholesterolu we krwi.

Herbata zielona- z racji procesu w jakim jest tworzona ( bez fermentacji) ma sporo katechiny- mającej zdolność obniżania ciśnienia. To nie wszystko. Dowiedziono, że flawonoidy mają działanie antyrakowe, także kwasy fenolowe maja takie działanie.

 Warto zaznaczyć, że ponownie herbata zielona góruje nad innymi, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że fermentacja powoduje zmniejszenie zawartości flawonoidów w herbacie. Proces fermentacji przynosi jednak korzyści, takie jak powstawanie substancji zwanej theaflawiną- wykazano bowiem, że obniża poziom cukru we krwi. Dowiedziono również,że herbata wykazuje działanie wirusobójcze- ma to znaczenie w okresie przeziębień i grypy. Profilaktycznie należy więc pić herbatę kilka razy dziennie ( w mniejszych porcjach).

 Ze względu na zawartość w herbacie kofeiny oraz theofilliny, herbata wykazuje działanie pobudzające. Umiejętne zaparzanie tego napoju dobrze wpływa na zdrowie, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że przedawkowanie kofeiny nie jest dobre i może zaburzać pracę serca i zbytnio pobudzać!

Herbata parzona krotko- około 3 minuty- ma działanie pobudzające, zaparzana powyżej 5 minut uspokajające, gdyż wydzielane garbniki wiążą kofeinę i theofillinę, ponadto wtedy kwasy fenolowe lepiej działają. Nadmiar garbników też nie jest dobry- najlepiej rozcieńczać długo zaparzaną herbatę. Reasumując, pijmy herbatę na zdrowie!
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...