czwartek, 17 grudnia 2009

Dieta marchewkowa


Marchew- słodkie warzywo. Rekordzistka pod względem zawartości beta-karotenu. W 100 gramach zawiera go aż 11 mg .Jak wiadomo, beta-karoten jest doskonałym przeciwutleniaczem.

Jego moc polega na przeciwdziałaniu tworzeniu się złogów cholesterolu na ścianach tętnic- to najlepsza profilaktyka przed zawałem i udarem mózgu. Jeżeli chodzi o cholesterol, to regulowanie jego poziomu następuje także dzięki zawartości substancji balastowych. Poziom "dobrego" cholesterolu rośnie a "złego" obniża się nawet o 20%- oczywiście przy regularnym spożywaniu marchewki.

 Marchew zapobiega rozwojowi raka, beta-karoten działa już w samym jądrze komórkowym-chroniąc przed atakami wolnych rodników.

Dzięki zawartości beta-karotenu, marchewka jest skutecznym naturalnym lekarstwem na wzrok. Poprawia się jakość widzenia, także o zmroku. Dodatkowo wzmacnia się układ immunologiczny- nasz organizm lepiej radzi sobie z przeziębieniami. Dieta marchewkowa jest skutecznym lekarstwem na dziecięce owsiki! należy wówczas podawać dziecku tylko tarta marchew. Taka dieta reguluje również trawienie- dzięki zawartości pektyn, można zatrzymać biegunkę.

Surowa dieta marchewkowa to bogactwo substancji balastowych ale także kwasów fenolowych. Należy jednak podkreślić, że beta-karoten uaktywnia się po lekkim podgrzaniu.Dobrze jest więc spożywać nie tylko surową marchewkę, ale także duszoną, z dodatkiem masła- by lepiej przyswoiły się witaminy.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...