środa, 27 stycznia 2010

Malina- słodkie zdrowie


Malina jest przepysznym , aromatycznym i soczystym owocem. Zawiera około 85% wody.W owocach znajdziemy takie cukry jak fruktoza, glukoza i sacharoza, które są odżywcze dla człowieka.

         Cennym związkiem aktywnym biologicznie, zawartym w malinie jest kwas elagowy.Kwas ten posiada właściwości antybakteryjne oraz antywirusowe. Jego działanie polega też na ograniczaniu działania związków chemicznych, które mogą być przyczyną powstawania nowotworów.

Ponadto, dowiedziono, że kwas ten ma działanie przeciwbólowe, uspokajające oraz obniżające ciśnienie krwi. Owoce zawierają też inne kwasy owocowe: jabłkowy, octowy, salicylowy, także istotne w funkcjach oczyszczania organizmu.

W owcach jest stosunkowo sporo magnezu, korzystnie wpływającego na układ nerwowy. Malina bogata jest w witaminę C, A, B oraz olejek eteryczny. Bogactwem witaminy C są także liście, z których można przygotowywać herbatkę. Owoc maliny jest uznanym środkiem napotnym, z tego względu oraz ze względu na zawartość witaminy C polecana jest na przeziębienia.

Syrop z maliny można kupić : TUTAJ
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...