piątek, 15 stycznia 2010

Owoce suszone- zdrowa przekąska


Czy owoce suszone są zdrowe? Odpowiedź jest prosta- tak, jeśli nie są konserwowane siarką czy też innymi konserwantami.
Na rynku można kupić ich duży wybór, ale zwracajmy baczną uwagę na skład - czym były konserwowane.

Takie naturalnie suszone owoce można kupić w sklepie z żywnością ekologiczną, jest ich spory wybór, możemy pokusić się o te bardziej egzotyczne - daktyle, figi.
W domowych warunkach można samemu sobie przygotować suszone jabłka, gruszki,morele, brzoskwinie, śliwki.
              W suszonych owocach jest sporo błonnika, są również witaminy i mikroelementy - jest to zdrowa przekąska na co dzień. Można je dodawać do jogurtu, kasz lub samodzielnie.
Warto podkreślić, że doskonałym źródłem potasu są suszone morele- owoce te zawierają również sporo wapnia oraz ogromne ilości witaminy A, beta- karotenu, witaminy E, niacyny i witaminy C.

 Pośród owoców suszonych morela to prawdziwa rekordzistka, pod względem zawartości minerałów i witamin. Przykładowo, beta-karotenu zawiera 7842 mikrograma w 100 gramach a dla porównania suszone daktyle mają 40 , śliwki 925. Jest to spora różnica.

Suszona śliwka polecana jest dla osób mających problemy trawienne- zapobiega ona zaparciom, jest poza tym zalecana osobom dbającym o linie, ze względu na dużą zawartość błonnika. Przy diecie odchudzającej, trzeba jednak pamiętać o tym, ze niektóre owoce suszone są bardzo kaloryczne- zawartość cukrów jest jakby skoncentrowana, w wyniku procesu suszenia. Nie należy więc zbytnio zajadać te owoce, choć to i tak o wiele zdrowsze niż tradycyjne słodycze.

Na pewno spokojnie można wcinać suszone ananasy, gdyż mają stosunkowo więcej wody a mniej cukru. Z kolei daktyle , które są bardzo słodkie- są też bardzo sycące- wystarczy ich niewielka ilość, by zaspokoić ochotę na coś słodkiego.

Nie zapominajmy też o innych suszonych owocach takich jak rodzynki, żurawina, owoce leśne. Wszystkie owoce suszone są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych słodyczy- warto podawać je dzieciom, dostarczają wielu witamin i minerałów,chronią przed zaparciami, regulują trawienie i są źródłem energii dla aktywnych maluchów.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...