sobota, 16 stycznia 2010

Porzeczka- czar letnich dni


Owoc typowo letni, ale nic nie stoi na przeszkodzie by przybliżyć ten niezwykle zdrowy owoc, tym bardziej, że przez cały rok, dostępne są przetwory z porzeczek.

 Owoc ten znany jest od dawna ze swoich właściwości leczniczych. Najczęściej do tych celów wykorzystywana jest porzeczka czarna. Owoce te, mają korzystny wpływ na cały przewód pokarmowy.

Charakteryzują się wysoka zawartością witaminy c, zawierają też witaminy z grypy B, sporą ilość kwas ów owocowych- miedzy innymi winny i cytrynowy. Ma dość dużą zawartość niacyny (wit. PP) która jest istotna w procesach przemiany materii. Ze względu na optymalny stosunek potasu do sodu, porzeczki są elementem diety antynowotworowej. Garbniki zawarte w owocach korzystnie wpływają na biegunki, stosuje się wówczas leczniczy sok.

Porzeczka , podobnie jak i inne owoce jagodowe, ma korzystny wpływ na pracę serca- dzięki zawartości flawonoidów oraz witaminy c, które są przeciwutleniaczami- przeciwdziałają odkładaniu się na ścianach tętnic cholesterolu . To natomiast obniża ciśnienie i usprawnia serce. Dodatkowo na obniżenie cholesterolu wpływa zawartość substancji balastowych. Porzeczka doskonała jest na przeziębienia- witamina c w niej zawarta wzmacnia odporność.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

1 komentarz:

  1. nie mona porzeczki wrzucać do jednego wora:) jest biała, czerwona i czarna z tego najzdrowsza jest czarna (ma razem z natk pietruszki w 100 g najwięcej wit C , bije wszystkie cytrusy kilka razy!) Na wakacjach zawsze zajadam się prosto z krzaka - od 21 lat nie zachorowałam przez brudne owoce , to będę tak jeśc dalej:) liście z porzeczki używam do soku z aroni (albo liście maliny lub wiśni)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...