wtorek, 12 stycznia 2010

Flawonoidy- kolorowe zdrowie


Flawonoidy są związkami fenolu , należącymi do polifenoli, zawartymi w roślinach, głównym ich zadaniem jest wabienie zwierząt, poprzez kolory kuszą je (owady) i dzięki temu zapewniają sobie przetrwanie(zapylanie).

Mają też w roślinach rolę obronna- garbniki czy też gorycze, chronią przed grzybami i nieproszonymi gośćmi takimi jak ślimaki.

Zawierają one wiele cennych składników, ważnych dla zdrowia. Związki fenolu przeciwdziałają utlenianiu, przy czym spora ich część znajduje się w skórce owoców i warzyw. Wychwytywanie wolnych rodników przyczynia się do ochrony przed rakiem i miażdżycą.

Dowiedziono również, że flawonoidy przeciwdziałają utlenianiu się dobrego cholesterolu, zapobiegają zwężaniu się tętnic-chronią w ten sposób serce.
Wiele flawonoidów dodatkowo zawiera substancję, która zapobiega zakrzepicy- są to niebezpieczne skrzepy w tętnicach. Polifenole są ważne w walce z rakiem. Unieszkodliwiają i wiążą niebezpieczne substancje. Walka z rakiem skuteczna jest w pierwszych fazach rozwoju choroby rakowej.

Najskuteczniejszym flawonoidem jest kwercetyna, zawarta w cebuli i jarmużu oraz flawonoidy zawarte w owocach cytrusowych.Związki fenolu takie jak katechina ( w herbacie), kwasy fenolowe ( w owocach jagodowych) są skuteczne w walce z mikrobami (wirusy, bakterie).

Najwięcej flawonoidów znajdziemy w owocach cytrusowych, zielonej herbacie,bakłażanach, kapuście czerwonej, cebuli, winogronach, brokułach, owocach jagodowych (maliny, porzeczki, truskawki itp.) papryce, pomidorach, burakach czerwonych.
Jeśli zainteresował Cię ten post, dołącz do mojego newslettera:
Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...